Kaderini şekillendirmek mi yoksa öğrenmek mi?

Zaman benim için hep karışık bir kavram olmuştur. Çünkü her şey zamanla beraber olur her şey zamanın içinde olur. Geçmişte olan ve gelecekte olacak her şey ince bir zaman çizgisi üstünde kendince küçük bir yer kapıyor. Eğer bu size yeterince karmaşık ve bunaltıcı gelmediyse size Einstein’ın izafiyet teorisini örnek gösterebilirim. Teoriye göre, zamanı algılama biçimimiz tamamen bulunduğumuz yer, nasıl hareket ediyor olduğumuz ve hareket hızımıza göre değişmekte. Eğer bu teoriyi kendimce kanıtlamak için örnek verecek olursam kesinlikle okuldaki dersler derim. Mesela matematik dersi benim için on dakika geçmiş gibi olabilir ama başka bir arkadaşım için sanki bir saatmiş gibi gelebilir veya beden dersi benim için her zaman hızlı geçmiştir. Çünkü dersi seviyorum ders sırasında eğleniyorum ve çoğunlukla koşuyorum ki bu örneklerde teoride verilenleri oldukça karşılıyor diye düşünüyorum.

 

Eğer zamanın ne kadar kafa karıştırıcı, yorucu ve delirtici olduğunu gösterebildiysem asıl konuya geçelim. Geleceği görebilmeyi mi yoksa geçmişi değiştirebilmeyi mi isterdiniz? Açıkçası benim bu soru için cevabım oldukça açık ikisini de istemezdim. Çünkü geçmişi değiştirdikten sonra tam olarak neler olacağını kestiremeyiz eğer Geleceğe Dönüş filmini izlediyseniz veya zaman yolculuğu hakkında en az bir tane bile film izlediyseniz ne dediğimi anlarsınız. Çünkü ne zaman geçmişte olan bir şeyi değiştirmeye kalksalar gelecekte olaylar değişir ve ne olacağını kestiremezler bu yüzden bunun sonucunda size kötü veya iyi bir şey olabilir. İşte tam olarak bu yüzden geçmişi değiştirmenin çok tehlikeli bir şey olduğunu ama tabii şunu da demeden geçmeyim bilmem kaç yıl önce bana laf sokan çocuğa cevap verebilmeyi kesinlikle isterdim ya da ülkeyi gelecekte olacak olaylara karşın uyarabilirim de ama kim bir çocuğun dediklerine kulak asar ki. Geleceği görme konusuna gelince açıkçası ben kendi geleceğimi görmek çok isterdim ama bunu yaptıktan sonra bir sürü olabilecek şey var. Mesela geleceğe gittim ve aşırı şekilde zengin olduğumu gördüm bunun sonucunda tüm gençliğimi zaten zengin olacağımı düşünerek geçirebilirim ve asla o zamanda ulaştığım başarıya ulaşamam. Eğer geleceğe gidip fakir olduğumu görseydim açıkçası bu beni hüsrana uğratırdı ve hayata olan inancımı yitirirdim ve büyük ihtimalle tüm gençliğimi yine yatarak geçirirdim ve büyük ihtimalle gördüğüm kötü hayata ulaşırdım.

 

 

İşte bu yüzden bence bu iki şeyde aşırı şekilde tehlikeli ve kötü o yüzden ikisinde yapmazdım ama tabii eğer illa ikisinden birini görmek zorunda olsaydım kesinlikle geleceği görmeyi seçerdim. Çünkü merak ederdim kim olduğumu, ailemin öldükleri zamanları ve kesinlikle gelecekte Dünya’nın nasıl bir yer olduğunu görmek için ve sadece teknoloji için değil insanlığın durumuna görmek için de ama tabii en sonunda hiçbirini yapmak istemezdim sonuçta kim spoiler sever ki.

(Visited 12 times, 1 visits today)