Kadim Dostumuz

Müzik, sizin en yakın arkadaşınız, kardeşiniz ya da sırdaşınız siz ağlarken gülmeyen sizin duygularınızı en iyi şekilde dışa vurmanıza yardım eden moraliniz yerinde değilken sizi eğlendiren hayali bir yakınınızdır aslında müzik.

Kimse bu derece güvendiği onu asla aldatmayacağını bildiği zor zamanlarında hep yanında olan bir arkadaşını kaybetmek veya onu hiç hayatında bulundurmamak istemez. Her insanın bu hayali arkadaşı biraz farklıdır bazıları çok hüzünlüdür bazıları ise neşeli bazıları eskilerde takılı kalmıştır bazılarının ise yeni maceralara ihtiyacı vardır fakat hepsi en yakın dostunun duygularını yansıtmakta bir numaradır.

En iyi özelliklerinden bir diğeri de ortama çok çabuk ayak uydura bilmeleridir hüzünlü bir karaktere sahip olsalar dahi orada eğlenceli olmaları gerekiyorsa onların hüzünlü bir karaktere sahip olduğunu başkalarına hissettirmezler. Eskilerde takılı kalmışlarsa bile en yakın dostunun anlık kararları onları yeni bir maceraya sürüklemek için yeterlidir.

Bir nevi terapistinizdir müzik, sizin kalbinize nasıl ulaşılacağını bilen neleri yanlış yaptığınızı kolayca tespit edip onları çözmeniz için size ilham kaynağı olan bir terapistiniz.

Bir kişinin karakterini dinlediği müziklere bağlamak çok da yanlış olmaz çünkü her insan en kadim dostunu kendi kişiliğini yansıtacak şekilde seçer ve şekillendirir mesela duygusal müzikler dinleyen bir kişinin romantik ve hüzünlü olması veya yabancı dile ilgisine olanların kendi dillerinden farklı sözlere sahip olan şarkıları dinlemesi çok da sürpriz olmaz.

Bu kadim dostların en iyi özellikleri ise sizin karakterinizi yansıtmakla veya sadece sizin moralinizi düzeltmekle kalmayıp size bir şeyler katmasıdır onla vakit geçirdikçe sizi geliştirmesi hayatınızda olumlu yönde değişiklikler yapması bana kalırsa müzik dinlemenin veya herhangi bir müzik dalıyla uğraşmanın en iyi kazancıdır.

Gitar, bateri, piyano veya herhangi bir müzik aleti çalmak sizi eğlendirmekle kalmayıp beyin fonksiyonlarınızın çok daha iyi çalışmasına veya el göz kordinasyonunun gelişmesine dahi yol açmaktadır.

Nietszche’nin de dediği gibi ‘Müziksiz bir hayat hatadır’ çünkü kimse bu kadar iyi özelliklere sahip olan size birçok şey katan ve sizden bu kattıkları karşılığında en ufak bir şey dahi götürmeyen bir dostu hayatına hiç dahil etmemek istemez.

Kısacası müzik bizim duygularımızı yansıtmamızda yardımcı olan bizi zor zamanlarımızda destekleyen aynı zamanda bize bir şeyler katan ve bizi asla bırakmayacağına emin olduğumuz şeydir ve müziği hayatımıza dahil etmemek yapabileceğimiz yanlışlardan biridir.

 

(Visited 36 times, 1 visits today)