Kadın Erkek Ayrımı

Dünya’ya annemizin karnından kız veya erkek olarak çıkarız. Peki bunu biz mi seçiyoruz? Cevap tabii ki de hayır. X ve Y kromozomlarının dizilimine göre kız veya erkek olarak annemizin karnından çıkıyoruz. Bazı kişiler erkekken kıza veya kızken erkeğe dönüyor ameliyatlarla. Böyle insanlara laf atmak yerine insanları olduğu şekilde kabul etmeliyiz çünkü onların kendi seçimi.

On dokuz  ve yirminci yüzyıllarda kadınlar ve erkekler eşit sayılmamaktaydı. Erkekler kadınlardan daha üstündü. Örneğin erkekler için eğitim mevcuttu fakat kadınların okula gitmeleri yasaktı. Bunun üzerine Türk milleti kadın ve erkeği eşit kılmak amacıyla 17 Şubat 1926 yılında kadın erkek eşitliği kabul edilmiştir ve 1926 yılının Ekim ayında yürürlüğe girmiştir. Yasa, gününe göre kadın haklarında değeri yansıtmayacak önemli bir ilerlemedir. Kadın ve erkek eşitsizliğinin kalkmasıyla Türkiye çok daha güzel ve eşit bir ülkeye dönüştü.

Tarihin ilerlemesiyle gelişen spor branşlarında, kadın ve erkek ayrı ayrı liglerde oynamaktadır. Bu kesinlikle doğru ve dengeli bir karardır çünkü erkekler kadınlardan daha güçlüdür. Erkeklerin kadınlardan güçlü olması ayrı liglerde oynamasının en büyük sebebidir. Örneğin basketbolda erkekler ve kadınlar aynı ligde oynasa nasıl olur düşünebiliyor musunuz? Erkekler omuz mücadelesinde kızlardan çok daha üstün çıkar. Bu omuz mücadelerinde kadınlar sakatlanabilir. Bunun resmi bir kanıtı yok galiba fakat ben kendimden biliyorum. 8 yıldır basketbola gidiyorum ve kadınların oynadığı maçları çok izledim. Kadınların oynadığı maçlar çoğunlukla 60 veya 70 sayıyla bitiyor. Fakat erkeklerin oynadığı maçlar yüze kadar gidebilir. Kadınların maçını izledikten sonra aklımdan bu konu geçmişti. Erkekler ve kadınlar aynı ligde oynasa nasıl olur diye düşünmüştüm. Kesinlikle çok kötü olurdu. İyi ki farklı ligde oynuyoruz. Bu kadınların farklı ligde oynaması sadece basketbolda değildir. Futbolda da öyledir. Erkekler kadınlardan güçlü olduğu için omuz mücadelelerinde erkekler hep üstün çıkar. Erkeklerin böyle kolayca üstün çıkmaması için kadınlar farklı ligde oynuyor. Bazı kişiler soracak muhtemelen. Kadınlar çalışıp erkeklerden daha üstün olamaz mı diye. Buna cevabım ise kadınlar çalışırken erkeklerde çalışıcak. Yani kadınlar çalışırken erkekler çalışmaz diye bir şey yok. Zaten bir sporu profesyonel yapıyorsa biri, günde en az dört saat çalışmak zorundadır.

Sonuç olarak bir sporda kadın ve erkeğin aynı ligde oynaması kadınlar adına dengesizdir. İyi ki farklı ligde oynuyoruz. Yani ilerde belki aynı lige koyabilirler fakat koymaları dediğim gibi kadınlar adına fazlasıyla kötü bir gelişme olur.Türkiye'de kadın erkek eşitliğinde uçurum derinleşiyor | Ekmek ve Gül

(Visited 52 times, 1 visits today)