Kadın Gücü

Tarih boyunca erkekler kadınlardan daha üstün görülseler, onlara gerek eğitim görme yönünden gerek iş olanakları yönünden daima kadınlardan daha fazla olanak tanınmış olsa bile, kadınlara eşit imkanlar verilmesi halinde kadınlar da en az erkekler kadar başarılı olabilmişlerdir. Ancak şu su götürmez bir gerçektir ki, kadınlar tek başlarına da başarılı olabilirlerken başarılı erkeklerin arkasında her zaman bir kadın vardır.

Çocukluk dönemlerimizden başlayacak olursak; her çocuk düştüğünde, korktuğunda fiziksel olarak güçlü olan taraf baba olmasına rağmen ”Anne!” diye ağlar. Çünkü ona koşulsuz sevgiyi, sonsuz güveni veren, ne olursa olsun arkasında duracağından emin olduğu annesidir. Eğitim-öğretim alanında annesinin desteğini gören erkek çocuklarının her zaman daha başarılı olduğu görülmüştür. İş alanında da arkasında kendisini destekleyen, bir şeylerde başarı sağlayabileceğine inanan ve inandıran bir kadın olan erkekler, daha çok başarı sağlamışlardır. Mesela, ünlü şairlerimizin bir çoğu erkek olmasına rağmen onları bu denli başarılı kılan eserlerini yazmalarına sebep olan kadınlardır. Bu kadınlar; Charles Bukowski, Atilla İlhan, Nazım Hikmet, Cemal Süreya gibi şairlerin şiirlerinde aşık oldukları kadınlar iken Necip Fazıl Kısakürek, Ümit Yaşar, Faruk Nafiz Çamlıbel, Karl Fuchs gibi şairlerin şiirlerinde ise her erkeğin ilk aşkı olan anneleridir. Örneklerden de görülebileceği üzere, bu sadece bizim ülkemizde değil dünyanın her tarafında böyledir. Şimdi de başarılı kadınlardan söz edelim; Sabiha Gökçen, Türkiye’nin ilk kadın pilotu olmasının yanında hem çok başarılı hem de birçok kadına cesaret vermiş önemli bir kadındır. Bunun yanında ülkemizin en büyük holdinglerinden Sabancı Holding’i Sakıp Sabancı’nın; arkasındaki kadın desteğiyle kurmuş olmasının yanı sıra işleri aynı titizlik ve özenle devam ettiren, büyüten günümüz Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’dır. Yine ülkemizin önemli şirketlerinden Trendyol’ un kurucusu, Opet’ in kurucu üyesi, Philips’ in Orta Doğu ve Türkiye CEO’su, Tat Gıda firmasının CEO’su, önemli bir haber ağı olarak birçok vatandaşımızın kullandığı Mynet’ in CEO’su da kadındır. Ve kadınların ülkemizde bu denli önemli konumlarda bulunabilmelerinin sebebi Ulu Önder Gazi Mareşal Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün bundan yıllar önce erkeklere verilen hakların tamamını kadınlara da tanıması olmuştur. Buradan da anlaşılabileceği üzere ne zaman ki kadınlara; erkeklerle eşit haklar tanınmış, kadınlar da erkeklerin gösterdiği başarıları ve hatta fazlasını gösterebilmişlerdir

.Aslında bunca kelime ve örnekle anlatmak istediğim temel düşünce ”Balığın bisiklete ihtiyacı ne kadarsa kadının erkeğe ihtiyacı o kadardır.”

(Visited 89 times, 1 visits today)