Kadınlar

Balığın bisiklete ne kadar ihtiyacı olur? Balık suyun içinde bisikleti ne yapsın? Bırak suyun içinde olmayı, balığın bacakları mı var? Kadınların da erkeklere balığın bisiklete ihtiyacı olduğu kadar ihtiyacı var.

 

Erkekler gereksiz mi? Tabii ki hayır. Erkekler kadınların yaptığı her şeyi, kadınlar da erkeklerin yaptığı her şeyi yapabilir ama bu demek değildir ki kadınlar erkekler olmadan yaşayamaz. Yaşayabilirler. Şimdi dediğim şey birçok erkeği tetikleyecektir. “Kadınlar erkeksiz nasıl yaşasın! Nasıl neslinizi devam ettireceksiniz? Şu an kullandığınız telefon, bilgisayar erkekler tarafından yapıldı!” Ama atladıkları şey şu ki, kadınlar tarih boyunca hep erkeklerin arkasında yaşamak zorunda kaldı. Telefonların, bilgisayarların icat edildiği zamanlarda çoğu kadının okula gitme imkanı bile yoktu. Kadınlar erken evlendiriliyor, evde yemek yapıp eşlerine hizmet etmeye zorunlu tutuluyorlardı. Erkekler, bu argümana da katılmayacaktır. “Çoğu mucidin de imkanları yoktu, evde öğrendiler! Onlar nasıl yaptı?” Doğru. Peki o zamanlarda evin kralı olarak gözüken kaç baba kızının bir şeyler icat etmesine iyi gözle bakacaktı? Kaç baba kızına finansal imkan bulmaya çalışacaktı? Kaç kadın kendi finansal gelirine sahip olmak için bir işe başvurduğunda işe alınacaktı, kaç tanesi “Kadınsın sen! Git evine yemek yap.” denilerek geri çevrilecekti? Gördüğünüz üzere, kadınların okula gitmesi bile hala bazı ülkelerde ayıp olarak görülürken, erkeklerin ve kadınların eşit derecede buluş yapmasını bekleyemeyiz.

 

Biraz da yakın zamana bakalım. Kadınlar şu an bilime çok daha fazla katkı sağlayabiliyor. Örnek vermek gerekirse, Burçin Mutlu Pakdil. Kendisi kadın bir ilim insanı ve yakın zamanda yeni bir galaksi keşfetti. Hem de şu an o galaksi “Burçin’in Galaksisi” olarak anılıyor. Üstüne üstlük, Burçin kapalı bir kadın. Tabii bu benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Kapalı, açık, beyaz, siyah kadın fark etmez. Buna rağmen kapalı kadınların diğer kadınlardan daha geri olduğuna dair bir ön yargı var.

 

Erkeklerin diyeceği başka bir şey ise “Erkeklerin vücüdü kadınlarınkinden daha güçlü, fiziksel güç gerektiren işleri nasıl yapacaksınız?” olur. Bu cümleye tamamen katılıyorum. Doğuşumuzdan beri kadın ve erkek vücutları farklı yaratıldığı için erkeklerin kadınlardan fazla fiziksel güce sahip olduğu doğru. Buna rağmen dış etkenlerin katkısı da büyük. Mesela, ailelerimiz bir şey taşınması gerektiğinde hep “Sen kızsın, bırak abin taşısın.” ve benzeri şeyler dedikleri için bizim güçlenmemiz de zorlaştı. Lakin erkeklerin kadınlardan güçlü doğması tüm erkeklerin her zaman tüm kadınlardan güçlü olacağı anlamına gelmiyor. Bu nedenle, nasıl tüm erkekler güçlü değilse, tüm kadınlar da fiziksel işler yapamayacak kadar güçsüz değildir.

 

Nesil devam ettirme konusunda da, hepimizin bildiği gibi şu ana kadar hep kadın erkeğe, erkek de kadına ihtiyaç duymuştur. Bana kalırsa bu da değişmek üzere. 2007’de bir bilim insanı tarafından yapılan bir araştırmaya göre kadınların kemik iliğinden sperm üretilebiliyor. Bu araştırmayı kanıtlamak için kullanılan birkaç hayvanın ardından, kadınların kemik iliğinden yapılan spermle doğan bebeklerin normal bebeklere göre daha zayıf olduğu ortaya çıktı. Araştırmalar hala devam ediyor ve büyük bir gelişme sağlandı, yakın gelecekte başarıyla sonuçlanacaklarına inanıyorum.

 

Kanıtlamaya çalıştığım şey kadınların erkeklersiz de yaşayabileceği. Bu demek değildir ki erkekler olmamalıydı. Erkekler iyi, sadece kadınların hayatta kalmak için onlara ihtiyacı yok. Özgüveni düşük, kadınları aşağı gören tüm erkeklere kadınlar hakkında yorum yapmadan önce araştırma yapmalarını öneriyorum. Kadınlar zayıf, daha az akıllı, ev işi aleti ya da sizlerin hizmetçisi değil; erkekler kadar zeki ve güçlüdürler.

(Visited 27 times, 1 visits today)