Kadınların Başarısı

Kadınlar her dönem çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Buna rağmen çok başarılı örnekler yer almaktadır. Örneğin ilk kadın doktor Safiye Ali, Osmanlı dönemi sırasında Balkan Savaşlarından dönen

yaralıları gördükten sonra doktor olmayı karar vermiştir. O dönemde bir kadının tıp okuması imkansız olduğundan bu isteğini gerçekleştirmesi çok zor oldu. Tıp eğitimini almak için Almanya’ya gitmiştir. Ka

dın ve çocuk hastalıkları konusunda eğitim almış ve yurda dönüp başarılı çalışmalar yapmıştır. Atatürk’ün manevi kızı olan Sabiha Gökçen, 1936’da Eskişehir Askeri Hava Okulu’na girdi ve burada aldığı özel eğitimden sonra askeri pilot oldu. Türkiye’nin ilk kadın savaş uçağı pilotudur.

İlk kadın radyo spikeri Emel Gazimihal, 1937’de seçmelerden sonra Ankara Radyasyonun haber spikeri olarak seçilmiştir. Türk halkı II. Dünya Savaşı hakkındaki haberleri onun sesiyle öğrenmiştir.

Tarihimizin ilk kadın avukatı Süreyya Ağaoğlu çarşafla dolaşan kadınların arasında başı açık olarak gidip Hukuk Fakültesine yazılmak istemiştir. Sonunda amacına  ulaşmış, hem başarılı bir avukat olmuş hem de kadın haklarını savunmuştur.

(Visited 50 times, 1 visits today)