Kah Kah Karikatür

Bir olayın, bir fikrin veya bir düşüncenin; çizimleri abartılı, gülünç ve eğlenceli şekiller ve resimler ile ifadesi karikatürdür. Çizimlerde anlatılmak istenilenin, verilecek mesajın abartılı ve dikkat çekici olması önemlidir.

Karikatür çizebilmek niçin iyi bir gözlemci olmak gerekir. El becerisi ve görsel zekanın güçlü olması çizim yapmayı etkiler. Aynı zamanda bir objeye ya da bir yere baktığınızda, orada gördüğünüz nesnelerin birbiriyle ilişkisini, renklerini, detaylarını ne ölçüde algıladığınızı (yani ne kadar detaylı olarak zihne kaydettiğinizi) gösterir. Görsel zekası gelişkin olan insanlar, kısa süre içinde yüz metre uzaktaki resimleri, tabelaları okuyabilirler ve insanlar üzerindeki detayları farklı açılardan görebilirler.karikatür ile ilgili görsel sonucu

Çizdiğimiz her şeyin öncelikle zihnimizde hayal edip, hayal gücümüzü de katmamız gerekir. Çizim, hayal kurmakla ve kağıda aktarmakla doğrudan bağlantılıdır. Nesneleri doğru bakış açısıyla düşünüp, mizah katarak detayları çizip yansıtmaktır. Hayal kurmak, çizim yeteneğimizi geliştirir.

Hayallerimizi aklımızda tutmak zor olabilir, onun için yanımızda mutlaka küçük bir not defteri bulundurmak, aklımıza gelini anında çizmek, hatırlamamızda yardımcı olabilir. Bazen çok komik espriler yaptığım zaman karikatür çizimlerim farklı oluyor.Yani kısacası çizimlerimiz ruh halimize göre değişkenlik gösterebiliyor.

Kaynaklar:

  1. Resim, Google görsellerden alınmıştır.
  2. https://cocukvezeka.wordpress.com
(Visited 244 times, 1 visits today)