Kalbi Boyundan Büyük Adam: Isaiah Thomas

Merhaba arkadaşlar yeni bir yazımla daha sizlerleyim.Isaiah Jamar Thomas, National Basketball Association ekiplerinden Boston Celtics’te forma giyen Amerikalı profesyonel basketbolcu. 1.75 metre boyunda, 84 kilogram ağırlığındadır.7 Şubat 1989 yılında doğmuştur.Yıllar boyunca bu adamın isminin nereden geldiğini düşünüp durdum. Daha sonra acaba Isiah Thomas denilince akıllara gelen ilk isim olan ünlü Pistonslu Thomas ile bir akrabalığını düşündüm. Bunu düşünen tek ben değilim eminim hatta 2015 Aralık ayında bir basın toplantısında Meksikalı bir gazeteci ciddi şekilde onları baba oğul sanarak soru bile sormuştu Isaiah’a. Fakat daha sonra öğrendim ki, Isaiah Thomas  koyu bir Los Angeles Lakers taraftarı  olan James Thomas’ın çocuğuydu. Isaiah, ismini Detroit-Lakers rekabetinden ötürü ünlü oyuncu Isiah Thomas’tan almıştı. Belki hiçbir zaman akıllara Isaiah Thomas denilince ilk gelen kişi olmayacak fakat bu adam bu sezon bu ismin hakkını fazlasıyla vermeye başladı. Fakat gelin en baştan başlayalım ve bu çocuğun bugünlere nasıl geldiğini birazcık inceleyelim. Neredeyse her özel oyuncunun bir hikayesi vardır, Isaiah’ın da oldukça güzel bir hikayesi var. Kim bilir sayesinde fiziksel dezavantaja sahip olduğunu düşünen binlerce çocuk basketbol yoluna baş koyacak. Kalbin, boydan daha önemli olduğunu her maç kanıtlamaya devam ediyor.

Isaiah Thomas’ın her zaman herkesi haksız çıkarmak, kendisinin özel olduğunu kanıtlamaya çalışmak gibi bir ilhamı var öncelikle. Hayatı boyunca yetersiz görülen ve saygısızlık yapılan bir oyuncuydu. Özellikle 2016 Şubat’ında Boston Celtics’in, Los Angeles Clippers’ı uzatmalarda yendiği maçta 36 sayı 11 asistlik bir performans gösterdikten sonra röportajda şu ifadeyi kullanmıştı.

“Psikolojik olarak her zaman hazır olan, bir grup savaşçıyız. Kariyerleri boyunca bir şey başaramayacağı düşünülen ve saygı görmeyen oyunculara sahibiz. Bunu motive olmak için kullanıyoruz.”

Belki birazcık komik olacak fakat gelin biraz Isaiah Thomas’a yapılan saygısızlıklardan bahsedelim.

-60.sıradan draft edilmesi.

-Sacramento’nun Isaiah’ı benche hapsetmesi.

-Phoenix Suns’ta hak ettiği şansı bulamaması.

-6.adam ödülünü alamaması.

-2016 oylamasında Jeremy Lin’in Isaiah Thomas’tan daha fazla oy alması.

 

Böyle bir liste yapmak biraz garip gelmiş olabilir ama evriminden bahsediyorsak, Isaiah’ı bugünlere gelmesi için onu arkasından iten, onu kamçılayan bir şeylerin olmuş olması gerek tabi ki. Sacramentolu genç Isaiah Thomas, basketbolun cehennemi olarak adlandırılan yerde Aaron Brooks ve Greivis Vasquez gibi oyuncuların arkasında bekledi, bakın bu konuda neler demiş.

 

“Bana çok saygısızlık yapıldığını hissettim. Her sene yeni bir oyuncu geldi. Takımlarında daha büyük role oynayabilecek kapasitede bir oyuncu olduğumu onlara gösterdiğimi düşünüyordum fakat onlar tamamiyle farklı bir yol seçti.”

Isaiah’ın önderliğindeki Boston Celtics şu an Nba yarı finallerinde mücadele veriyor ve Isaiah geçtiğimiz bir buçuk ay önce kız kardeşini trafik kazasında kaybetti,acısını gömdü ve maçlarda kardeşi için ter dökmeye başladı.Bugünkü yazımda buraya kadardı unutmayın ki İMKANSIZ DİYE BİR ŞEY YOKTUR.

Kaynaklar

www.filelipota.com

(Visited 134 times, 1 visits today)