KALİTE ve FİYAT

Sizce kalite nedir? Kalite kullanıma uygunluktur, kalite müşteri memnuniyetidir, bir hayat felsefesidir, bir yaşam tarzıdır.

Kaliteli olan ürünler pahalı mıdır? Gerçekte de kalite fiyatta mı aranmalıdır? Sizce kaliteli ve fiyat birbiriyle ilişkili midir? Bu konu insanlar arasında birçok defa tartışma konusu olmuştur.

Genel olarak pahalı olan kaliteli olduğu düşüncesidir. Aslında neredeyse doğrudur da. Aldığınız bir ürünü düşünün. Eğer iyi bir markanın ise ya da ünlü bir tasarımcıya aitse bozulmadan uzun süre kullanabilirsiniz. Ancak ucuz bir kıyafet ise birkaç yıkamadan sonra deforme olabilir. Çünkü bir malın ve hizmetin bedeli benzerlerine göre ne kadar ucuz ise güvenilirliği ve kalitesi bakımından o kadar huylanmamız gerektiğini söylemek isterim. Satıcı ürününü daha fazla satabilmek için ucuza verebilir ancak üretim sırasında malzemeyi azaltabilir sonucunda kaliteyi düşürür ve ürünün güvenlik önlemlerini göz ardı eder. Kısacası maliyeti düşürmek için her yola başvurabilir. Örneğin korsan ya da merdiven altı üretim de bu şekilde ortaya çıkmıştır. Fakat kısa yoldan gelir elde etme merakı fikir aşamasından, tasarım, üretim, sunum ve hatta ürünün geri dönüşüme alınmasını içeren tüm sanatı bir anda yerle bir eder, bu alanda çalışan kişilere karşı çok büyük bir saygısızlığa neden olur. Yani bir markanın ürününü çok ucuza bulmuşsanız, bu ürünün taklit ya da sahte olma riski vardır. Atalarımız da kalitenin fiyatı ile uyumunu ‘’Ucuz etin yahnisi yavan olur ‘’ diyerek özetlemişlerdir.

                         Kaliteyi ucuza alamayabiliriz. Fakat her pahalı ürün de kaliteli olmayabilir. Bence kaliteli ürün her zaman pahalıdır. Fakat her zaman pahalı ürün kaliteli değildir. Hepimizin aklına nedense bu kazınmış değil mi? Her zaman pahalı olan hep kalitelidir diye. Acaba ucuz olup da kaliteli olamaz mı? Örneğin satıcının nakde ihtiyacı vardır, tanıtım için ürünün sunumunu yapıyordur, belki de rakiplerini piyasadan silmek istiyordur. Bu nedenle kaliteli ürünleri de ucuza satmak isteyebilir. Ancak hiç kimse kaliteli bir ürünü maliyetinin altında satmaz. Eğer ürün hem çok kaliteli hem de çok ucuz ise bu denklemde hata vardır. Ya satan kişi ne sattığının farkında değil ya da ürün belirtildiği şekilde kaliteli değildir.En güzel örneklerden bir tanesi de konutlardır. Çünkü müteahhit konutun yapımında kullanılan malzemeden, işçiliğine hatta bahçe düzenlemesine kadar her şeyi düşünerek fiyatını belirler. Az çok konutun, belirlenen fiyatı edip etmeyeceği anlaşılır. Bazen de fiyatı yüksek tutup sattıktan bir süre sonra yıkıldığı da görülebilir.

            Paraya değil kaliteye güvenmeliyiz. Özellikle son zamanlarda yakından gördüğümüz gibi bazı kötü amaçlı kişilerin insan yaşamını da yok sayarak haksız para kazanmaya öncelik gösterdiklerini unutmayalım.

(Visited 104 times, 1 visits today)