Kaliteli her şey pahalı mıdır?

Kullandığımız eşyalarımızı saymaya kalksak say say bitmez, Her tarafımızı eşyaların kapladığı bu hayatta onca emekle çalışıp aldığımız ve alacağımız şeyler bizim için çok kıymetlidir.

Çoğu insan bir şey alacakken ilk önce fiyatına sonra kalitesine bakar. Genellikle bu eşyanın fiyat ve kalitesi doğru orantılıysa alıcı bu ürünü almaya karar verir. Peki istisnalar var mıdır? Tabii ki de tıpkı neredeyse her şeyde olduğu gibi.

Sizce bir şeyin kaliteli olup olmadığını ne belirler? Bana soracak olursanız ben bir şey alırken ilk önce markasına bakarım. Eğer o markanın ürünlerini beğeniyorsam ve önceki alışverişlerimden herhangi bir sıkıntı çıkmadıysa o markanın ürünleri bana kalitelidir ve alırım. Eğer hiç alışveriş yapmadığım bir markaysa başta internetteki incelemelere bakarım ve ona göre alırım.

Peki gelelim asıl konumuza. Bütün kaliteli şeyler pahalı mıdır, ucuz olup da kaliteli olan ya da pahalı olup da kalitesiz olan şeyler var mıdır? Bence bu soruların cevabı tartışılır fakat yine kendi fikrimce ucuz olup da kaliteli olan malların sayısı ucuz olup da dandik olan şeylerden azdır. Neden mi? Kimse babasının hayrına bir şey satmak istemez. Yolda, alışveriş merkezlerinde, caddelerde ve daha birçok çeşitli yerlerde gördüğümüz mağazalar kar amacı gütmek için açılmıştır. Ayrıca kimse bir eşyanın masrafı kadara veya ondan daha az bir miktara satmaz, durum böyle olunca kaliteli malın üretimi genellikle pahalı olduğu için bu üretim ücreti vs. fiyatı yükseltir.

İstisnalar var tabii ki. Bazen pahalı markalar tanınmışlık ve popülaritesi olduğu için insanların her halde ürünlerini alacağını düşünerek üretim masraflarını düşürür ve aynı fiyata satar yani daha çok kar etmek için de uğraşabilir. Ya da popülerleşen markalar kalite üstünde değişiklik yapmadan ve nasıl olsa satılacağını düşünüp ürünlerin fiyatlarını çıkarabilir. Bu yüzden bazen hevesle çok para verip aldığımız ve şaşmadığımız markanın ürünleri bazen hayal kırıklığı yaşatabiliyor.

Ayrıca bu konuda size kendi hayatımdan bir örnek veriyim, ne zaman pahalı bir şey alsam o şey daha uzun dayanıyor veya dayanmasa bile garantisi varsa yenisini veriyorlar. Ama ucuz bir şey alsam illa sonunda bir kötü şey oluyor. Bu tabii ki hep böyle olacak değil fakat bence eşyaların kalitesini az ya da çok fiyatı belli ediyor.

Sonuç olarak paramızı harcarken onu aynı zamanda bir kısmını çöpe atmamamız gerekir. Bir malı alırken kalitesini iyi anlayıp iyice araştırıp ona göre almalıyız ve tabii ki kalitesini anlarken birçok şeye bakmamız gerekir, bu bloğumda bu şeylerden birinin fiyat olup olamayacağını anlattım ve bence bakılmalı ama bu bir ilk öncelik olmamalıdır çünkü pahalı olup yine kalitesiz şeyler karşımıza her yerde çıkabiliyor. Bunun için gerekirse internetten gerekirse ürünü gerçek hayatta inceleyerek bir sonuca varabiliriz.

 

(Visited 333 times, 1 visits today)