Kaliteli Mal Pahalı mı Olur?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve üretimin kolaylaşması nedeniyle insanların her türlü ihtiyaçlarına ulaşabilmesi çok kolay bir hal almıştır. Üretim teknolojilerinin gelişmesi ile bir ürünün bir çok kalitede çeşidi piyasada bulunabilir. Her bütçeye aynı ürünün çeşitli türleri bulunması mümkündür. Ancak bir ürünün gerçek fiyatı kalitesine bağlı diyebiliriz. O üründe kullanılan ham madde teknoloji kaliteli malzeme gibi faktörler üretim maliyetini belirler, bir ürünün kalitesi arttıkça üretim maliyeti de yükselir buna bağlı olarak satış fiyatı da artar.

Markaya duyulan güven de fiyatın yükselmesine neden olur. Ancak unutulmamalıdır ki marka olabilmek de çok uzun zaman, kaliteli üretim, müşteri memnuniyeti gibi yüksek maliyetli yatırımlar gerektirir. Aynı kalitedeki iki ürün arasında bile markaya bağlı olarak fiyat farkı olabilir.

Atalarımız da kaliteli ürünün fiyatının daha fazla olacağının destekler yönde atasözleri söylemiştir; Ucuz etin yahnisi yavan olur. Ucuz mal alacak kadar zengin değilim.

(Visited 176 times, 1 visits today)