Kaliteli Olan Pahalı Mıdır Sorunsalı

Hepimizin aklına nedense bu kazınmış değil mi?    

Acaba ucuz olup da kaliteli olmaz mı?

Neden herkes pahalıya yönelir ilk etapta?

Genel olarak kaliteli olanın pahalı olduğunu düşünürler. Hemen hemen doğrudur da. Aldığınız bir kıyafet iyi bir markanınsa, uzun süre kullanabilirsiniz. Ancak kötü ve ucuz bir mal, tek yıkamada mahvolabilir. Kaliteliyi ucuza alamazsın.

Yıllar önce bu sorunsalı tartışan bir grup arabanın arkasına beş dolarlık bir kot pantolon ile yüz yirmi dolarlık tasarım bir kotu bağlayıp taşlık yolda sürüklediler sonra bu ikisini mağaza cam ekranına koyup, gelip geçene hangisi beş dolar, hangisi yüz yirmi dolar diye sordular. Çoğu kişi beş dolarlık kotun daha kaliteli malzemeden yapılmış olduğuna kanaat getirip yüz yirmi dolarlık tasarım pantolon olduğunu iddia etti.

İnsanlar daha çok “marka” ya yöneliyorlar. Bunun birçok küresel sebebi olduğu gibi, sosyolojik olarak düşünüldüğünde moda olmuş markaların himayesinde olmak, aitlik duygusu hissetmek ve çevrede belirli markalarla özleşmiş olarak bilinme kaygısı olduğunu düşünüyorum. Medyanın dayatması da kaçınılmaz. İyi diye bilinen markalar kaliteli olabilecekleri gibi, kaliteli olmaları şart değildir. Herkesin pahalıya yönelme amacı sanırım ithal ürün kullanmanın daha iyi olduğu inancından geliyor. İnsanlar galiba ithal ürün kullanmanın onları daha bilinir, daha ünlü göstereceğini düşünüyorlar. Ama bu çok yanlış bir düşünce… Birde gerçekten kullanılan malzemenin, işçiliğin vs. iyi olduğu durumlarda oluşan bir pahalılık söz konusudur, bu da normaldir.

 

Bu çok yanlış bir düşünce ve yaygın bir yanılgı. Her pahalı ürün kaliteli olacak diye bir kaide yoktur. Bu sebeple her çok para verdiğimiz ürünler kaliteli değildir ve kalite sadece kullanımla değil ihtiyaç ile de ilgilidir

 

 

 

(Visited 34 times, 1 visits today)