Kamboçya’nın Acı Tarihi

İlgili resim

Yaklaşık yüz yıl boyunca Fransız sömürgesi altında kalan Kamboçya, 1953 yılında Fransızlardan bağımsızlığını kazandı. Kralları Sihanouk yönetiminde yeni bir döneme giren Kamboçya 15 sene huzurlu geçirdi. Ancak ABD Vietnam ile savaşa başladı. ABD Vietnam’ da her yeri bombalıyordu ve Vietnam’a komşu olan Kamboçya topraklarını da bombaladı. Vietnam’a destek veren gerillaların desteğini kırmak için yapılan bu bombalamalar yüzünden Kamboçya’da insanlar başka yerlere,şehirlere kaçmak zorunda kaldı. Bu bombalamaların sonunda insanlar tarlalarına pirinç ekemez oldular ve iyice fakirleştiler.

Kamboçya tarihinin en kötü yılları ise bundan sonra başladı.

Pol Pot ( asıl adı Saloth Sar ) Kızıl Kmerlerin başına geçti. Pol Pot öğretmenlik  yapıyordu aslında. Kamboçya’da askeri darbe oldu, kralları da Çin’ e kaçtı. ABD her yeri bombalıyordu. Kızıl Kmerler yeni yönetimi kabul etmiyordu ve onunla mücadeleye başladı. Halk da Kızıl Kmer’lere destek vermeye başladı. Sonunda Kızıl Kmerler savaşı kazandı. Kamboçya’ nın yeni başkanı Pol Pot oldu.

Pol Pot ülkede yeni bir düzen kurmayı amaçlıyordu. Pol Pot’a göre aslında insanlar doğuştan eşit ve  iyilerdi, onları  bozan ise para, din, teknolojiydi. Bu nedenle Pol Pot bunları yok etmek istiyordu. Pol Pot’a göre iyi insanlar çiftçilerdi. Çiftçi olmayanlar ise kötü insanlardı. Pol Pot, Kamboçya’ nın zenginleşmesi için herkesin çiftçi olması gerektiğine inanıyordu. Bu yüzden herkesi köylere göç etmeleri için zorladı.

Üniversiteleri, okulları, postaneleri, fabrikaları, bankaları kapattı. Para kaldırıldı. Pol Pot kimsenin parası olmasını ve okumasını istemiyordu. Daha önceden çalışan asker, doktor, öğretmen, bilim adamı ya da okuma yazması olan herkese işkenceler yaptırdı ve öldürttü. Pek çok kişiyi gözlük kullandığı yada yabancı dil bildiği gerekçesiyle suçlayarak öldürdü. Aileler birbirinden koparılarak herkes pirinç tarlalarında çalışmaya zorlandı. Çocuklar da asker olarak yetiştiriliyordu.  Pol Pot her şeyi yıkıp Sıfır Yılı olarak ilan etmişti..

Pol Pot döneminde,  nüfusunun yaklaşık yarısı-3 milyon kişi- öldürüldü.

Kamboçya’da, vahşice insanları katleden Pol Pot Vietnam’la savaşa girdi. Pol Pot’ un askerleri Kızıl Kmerler Vietnam’ a yenildi ve Pol Pot ve adamları Tayland’a kaçtı. Vietnamlılar ise ülkede Pol Pot ve askerleri Kızıl Kmerlerden kaçanlarla yeni bir rejim kurdu. Böylece Kamboçya halkı hiçbir zaman hatırlamak dahi istemediği bu kanlı olaydan kurtuldu.

(Visited 494 times, 1 visits today)