Kanada’nın Parlayan Country Yıldızı: Shania Twain

Çocukken babam çok bahsederdi ondan, Amerika’da geçirdiği günlerden aklına takılan ve bana önerdiği  You’re Still The One şarkısıyla tanımaya başladım Shania Twain’i. O şarkının atmosferi, verdiği ”Yazın gece sahillere kaçıp deniz kenarında özgürlüğü tatma” hissi beni bu yetenekli sanatçıya bağlayan ilk şeylerdi. Bu country müzisyeni babam için çok şey ifade ediyordu ve hala da ettiğini düşünüyorum. O yüzden bana Come On Over adlı albümünün şarkı sözlerinin yazılı olduğu katlanabilir küçük bir kart ve The Woman In Me albümünü hediye etmişti. Özellikle The Woman In Me benim için çok özel bir albümdür ve ne zaman kötü hissetsem içindeki balladları dinleyerek kendime teselli bulurum.

Bu yazıya samimi bir hevesle başlayarak sizlere de bu efsanevi country müzisyenini fazla detaya inmeden, basitçe tanıtmayı amaçladım.

Asıl adı Eilleen Regina Edwards olan ve ”The Queen of Country Pop” ve ”The Country Pop Queen” gibi lakaplara da sahip olan Shania Twain, bu ününü 1993’ten beri süregelen kariyerinde 85 milyondan fazla satmasına, en çok satan kadın country sanatçısı olmasına ve en çok satan sanatçılardan biri olarak bilinmesine borçludur.

Hayatını böyle başarılarla doldurmak için az çaba sarf etmedi. Çocukluktan itibaren maddi durumu çok da parlak olmayan ve içinde şiddete tanık olduğu ailesine yardım amaçlı barlarda şarkı söyledi. Bir röportajında

Müzik benim tutkumdu ve bazı şeylerin üstesinden gelmeme de yardımcı oldu. Bazen diyordum ki ”Bundan nefret ediyorum”. Barlara gidip sarhoşların gözlerinin önünde olmaktan nefret ediyordum ama müziği hissetmekten haz alıyordum. Bu yüzden hayatta kalabildim.

sözlerine tanık oluruz.

Twain 22 yaşındayken ebeveynleri bir araba kazasında yaşamını yitirdiği için müzikal işlerine ara verip kardeşlerinin koruyucusu oldu ve onları Huntsville’e götürdü. Bir süre Deerhurst Resort’ta sahne alarak para kazandı ve kardeşlerine baktı. Birkaç yıl sonra kardeşleri reşit olarak kendileri para kazanmaya başladılar ve Twain de yaptığı demo kasediyle birkaç plak şirketinin gözüne girdi-bunlardan biri de Mercury Nashville’di ve birkaç ay içinde Twain kontratını bu şirketle imzaladı. 1993’te çıkan ve kendi  adını taşıyan ilk albümü de ona Kanada dışında dinleyiciler kazandırdı.

Shania Twain o dönemde bir rock prodüktörü olan Mutt Lange ile tanıştı. Twain’in sanatındaki zarafeti ve sesi Lange’in çok ilgisini çekmişti ki Twain’e beraber çalışmayı teklif etti. İkili şarkı yazdıkları ve beste yaptıkları zamanda çok yakınlaştılar ve bir süre sonra evlilik kararı aldılar. 2001’de Twain, Eja adındaki çocuğunu dünyaya getirdi ancak 2010’da Lange, Twain’i en yakın arkadaşıyla aldattı ve bundan sonra gelen boşanma Twain’i zor bir dönemden geçirdi. Bir yıl sonra Twain, intikam için mi yoksa gerçekten sevdiği için mi bilinmez ama, en yakın arkadaşının eski eşiyle evlendi. Çift şu an Twain’in oğlu ile beraber İsviçre’de yaşamakta.

Özel hayatının dışına çıkarsak 1995’te çıkan ve benim de en sevdiğim albümü olan The Woman In Me, birçok kişi tarafından country müzik tarihinde bir ilk olarak tanımlandı. Diğer albümleri olan Come On Over ve Up! da Billboard gibi bilinen listelerle birlikte birçok Avrupa listelerinde de üst sıralarda yer alıp hayran topluluklarının Twain’e olan sevgisini daha çok arttırdılar.

İşte sizlere tavsiye ettiğim bir şarkısı olan From This Moment On:

Bu şarkıya olan yorumum sevginin çok güzel bir yolla dinleyicinin ruhuna yansıtıldığı, o coşkunun ve aşağı yukarı sezilen mutluluğun dinleyiciye hissettirimesiyle beraber Twain’in gerçekten içten ve umutla şarkıyı söylediği şeklinde.

Bu eşsiz country müzisyenine duyduğum hayranlığı sizinle paylaşmama izin verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

(Visited 230 times, 1 visits today)