Kar Yağıyor Ama Nasıl Yağıyor?

Ben kar yağdığında çok seviniyorum. Hem bazen okullar tatil oluyor, hem de her taraf öyle bembeyaz olunca çok mutlu oluyorum. Dışarı çıkıp karda oyun oynamayı, kardan adam yapmayı çok seviyorum.

Bu yazımda ben size kar nasıl yağar, onu anlatmak istiyorum.

kartanesiKar yağması bir hava olayıdır. Kar, suyun buza dönüşmüş halidir. Kar özellikle kış aylarında yağar. Çünkü, kış aylarında güneş çok kuvvetli ısıtmaz dünyayı. Hava daha soğuktur. Yerden yükselen su buharları donma ısısının altındaki sıcaklıklarda katılaşır, buz kristalleri haline dönüşür. Buz kristalleri ise bir araya gelip birbirlerine yapışarak kar tanelerini oluştururlar. Kar yağışı, bu kar tanelerinin yeryüzüne inmesi ile gerçekleşir. Kar taneleri o kadar hafiftir ki 3000 metreden yere inmeleri yaklaşık 2 saat sürebilir.

Birbirlerine bağlanarak kar tanelerini meydana getiren kar kristallerinin hepsi altıgen bir şekle sahip olsalar da mucizevi bir şekilde birbirinin tıpa tıp aynısı olan kar tanesi yoktur.

Kar yağdığında sokakta oynamak, kar topu yapmak, kardan adam yapmak, kızakla kaymak gerçekten de çokkardan adam yapalım mı? güzel oluyor. Çok eğleniyoruz. Kar yağarken pencereden dışarıyı seyretmek de çok güzel. Ama kar yağdığında bazılarının çok fazla yardıma ihtiyacı oluyor. Bazen insanların paraları az olduğu için kışlık kıyafet ve yakacak bulamıyorlar ya da evi olmadığı için dışarıda kalmak zorunda olan insanlar kışın çok zor durumda kalıyorlar. Bizler yardımı ihtiyacı olan bu insanlara yardım etmeliyiz.

Ayrıca kışın yiyecek bulmakta zorlanan soğukta dışarıda kalan sokak hayvanlarına da yardım etmeliyiz.

(Visited 277 times, 1 visits today)