Kara Zehir

Bugünkü dünyamızda su ve petrol en önemli öğeler olarak gözüküyor, petrolün değeri ne kadar şu an yüksek olarak gözükse bile uzmanların görüşlerine göre yakın gelecekte su krizleriyle  birlikte gelen zamlarla pahalanacak ve değerlenecek. Türkiye’nin bu iki öğeden birinde zengin olsaydı hangisini mi seçerim?

Petrol Edwin Drake’in 1859 yılında Titusville, Pennsylvania yakınlarındaki keşfi ve kuyudan petrolün fışkırmasıyla birlikte bulunan bir yakıttır ve  1920’lerin ortalarına gelindiğinde, petrol alanları bir sürü ülkede kurulmuştur.  İlk petrol tankeri ise ilk başarılı petrol tankeri olan Zoroaster, Ludvig Nobel tarafından tasarlanmış ve İsveç’te 1878 yılında inşa edilmiştir. Petrolün bu kadar tarihi olmasına lakin bu kadar önemli olması çok şaşırtıcı bir gerçek. Petrolün kullanıldığı alanlar: Asfalt, gaz yağı, Deterjan ve plastik yapımında, benzin ve petro-kimya ürünlerinde kullanılır. Ünlü bir tarihçi petrolün önemini söyle arz etmiştir: ”Petrole hükmeden tarihe hükmeder.” Lakin petrol gibi su da çok önemli bir üründür, insanların hayatına olan en önemli ürünlerden biridir. Su tarih boyunca ulaşım, içecek, enerji üretimi gibi sektörlerde kullanılıyor. Su şuan ki bir sürü uzmana göre geleceğin en önemli kaynaklarından biri olacak, küresel ısınmanın da gölgesinde içilebilir su kaynakları eskini petrolünün yerini alacaktır. Şuan ki insanların ve önemli şahısların yaptığı gibi biz de geleceğe yatırım yapmalıyızdır, geleceğe doğru gelişim ile entegre olmak modern dünyamızda önemli olarak gösterilen şeylerden biri. Gelecekte olacağı gibi suyun önemi susuz kalınca anlaşılacak, bununla ilgili atasözlerimizden biri ise, ”Suyun önemini susuz kalınca anlarsın, nefes alıp vermenin güzelliğini nefessiz kalınca anlarsın o yüzden sahip olduğun her şeyin kıymetini bil.” Sonuçta gelecekte olacaklar bir sürü uzman tarafından yorumlanmıştır. Petrol yerine daha çok enerji kaynakları bulunabilir lakin su yerini hiç bir şeyin alabileceği bir kaynak değil, yaşam damarımızdır. ”Su insanların geleceği olduğu unutulmamalı sahip olduğumuz kaynaklar hepimizindir.”  ve ”Su insanların geleceği olduğu unutulmamalı sahip olduğumuz kaynaklar hepimizindir.” sözleriyle suyun önemi açıkça gösterilmektedir.

Cennet vatanımız Türkiye her zaman doğal güzellikleri ile göz önünde bulunmuştur ve bu siyah zehir ile bulanması olanaksızdır. Su gibi temiz ve gelecek vadeden bir kaynak önemini gösterecektir. Susuz bir gelecek olanaksız gözükmektedir sonuçta su kaynaklarımızın korunmaması sürdürülebilir kalkınma hedeflerini riske atıyor ve insanlığın gelişimine bir bıçak yarası gibi oturuyor, acaba yerimde olsaydınız bu siyah zehri mi, yoksa geleceğin pınarını mı seçerdiniz?

Alıntılar: https://tr.wikipedia.org/wiki/Petrol_endüstrisi#:~:text=Edwin%20Drake%27in%201859%20yılında,olan%20Rusya%27yı%20geçmeye%20başlamıştı.
https://www.botas.gov.tr/Sayfa/ilkogretim-ogrencileri-icin/198#:~:text=-Asfalt%20ve%20gaz%20yağı%20yapımında,Petro-kimya%20ürünleri%20yapımında%20kullanılır.

(Visited 4 times, 1 visits today)