Karakter ve Yeme Alışkanlığı

Bilim insanlarının araştırmalarına göre insanların yapmaya alışkanlığı olan şeyler ile onların kişilik analizi yapılabilirmiş.
Bunlardan bir tanesi de yeme alışkanlığı. Her yeni gün sabah, öğle, akşam yemek yiyor bir insan. Her insanın da yediği yemekler ve içerikleri, yediği miktarlar, yeme şeklileri farklılık gösterir.

Bir insan yavaş ve düşünceli yiyorsa: hayatını değerlendirebilen, her şeyi kontrol altında tutabilen biri demektir. Hızlı yiyorsa: amaçsız, sabırsız, iddialı ve her şeye düşünmeden atılan biri demektir. Yeni yemekler deniyorsa: risk almatan çekinmeyen ve macera düşkünü biridir. Ne yediği konusunda titizse: endişeli bir yapıda birisidir. Yemekleri karıştırarak yiyorsa: sorumluluk sahibi ancak kendini ön planda tutan birisi demektir. Yemekleri bölerek yiyorsa: hayatının her anını planlayan ve yeni koşullara uymakta zorlanan birisidir.

Pennsylvania Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre baharatlı yiyecekler yemeği sevenlerin hayatlarında heyecan aradıklarını, tehlikeli aktivitelerden hoşlandıkları sonucuna ulaşmışlardır.

İnsanlar sevdikleriyle beraberken daha çok yemeye meyilli oluyorlar. Örneğin eve bir misafir geldiği zaman en az dört beş çeşit yemek yapılıyor ve sohbet sırasında normalde yediklerinden daha fazla yediklerini fark ediyorlar. Klasik bi cümle olan `Çok şiştim.` cümlesi o sofraların vazgeçilmezidir. İştahına düşkün biri ile yemek yemek sizin yeme hızınızı ve miktarınızı etkileyebiliyor.

Aşırı duygusal insanlar gizli gizli bir şeyler yiyor. Bu kişiler duygusal yiyicilerdir. Duygusal insanlar stresle başa çıkmak için yemek yemeği kullanıyor. LighterLife adındaki kilo kontrol şirketinin 2000 kadın üzerinde yaptığı araştırmada, kadınların çoğunluğunun düzenli bir şekilde gizli gizli bir şeyler yediğini fark etti. Gizli gizli atıştıran kadınların yüzde kırkı bu problemlerini bildiklerini ama karşı koyamadıklarını söylemiş.

Vicdanlı insanlar meyve ve sebze yemeğe meyillidir. Bir araştırmaya göre vicdanlı insanların daha sağlıklı beslendikleri ortaya çıkmıştır. Dışa dönük, sosyal insanların kötü gıda seçimlerinde bulunduğunu fark etmişlerdir.Gittikçe çoğalan vegan kitlesi ve çiğ et tüketimi insanları bitki bazlı yiyeceklere odaklanmalarını sağlıyor. Bu sayede insan nüfusunun büyük kısmı vicdanlı kategorisine girdiğini gösteriyor. Yine araştırmaya göre dışa dönük insanlar hayvansal yağ, şeker ve alkole hayır diyemiyormuş. Bu insanlar genelde dışarı da yemek yiyor yani genellikle fast food ile besleniyor, şeker oranı yüksek içecekler içiyor vb. Dışa dönük insanların yeme şekilleri dış faktörlerden etkileniyor. Örneğin; arkadaş grubu.

Ay burcunun önemi büyüktür çünkü tüm yaşamımız boyunca arzularımızı ve içgüdülerimizi ayın yansıttığı enerjiyle ifade ediyor.

Koç burcu: Yüksek kalorili basit yiyecekleri tercih ederler, bu yiyecekler bitmek bilmeyen enerjilerine iyi geliyor. Baharatlı, salçalı, soğanlı yiyecekleri tercih ediyorlar.

Boğa burcu: Açık büfedense ana yemeklerden oluşmuş sofralar tam boğalara göre. Alkollü ve alkolsüz içeceklerin yemekle uyumuna bayılırlar. Çikolata boğaların vazgeçilmezidir.

İkizler burcu: Yemek hazırlamayı dahi sevmezler. Değişik tatlar denemeyi sevelere.

Yengeç burcu: Yengeçler insanları doyurmayı severler. Bu huyları koruyup kollama özelliklerinden gelir. Meyve tabakları, değişik meyve suları ve peynirler onların vazgeçilmezlerindendir.

Aslan burcu: Yemeklerin tadlarından çok görüntüleri önemlidir. Baharatlı yiyecekler, hiç çekinmeden karanfil ve safranı kullanırlar.

Başak burcu: Sağlıklı beslenirler ve her şeyin yemeden önce tadına bakarlar. Salata ve zeytinyağlı sebzelerle beslenirler.

Terazi burcu: Yemeklerinde şarap, sarımsak, taze otlar ve baharatları harmanlarlar. Meyve tatlıları, peynir tabakları masalarından eksik olmaz.

Akrep burcu: Proteinli ve bakliyatlı yiyecekleri tercih ederler. Acı soslara bayılırlar.

Yay burcu:  Etnik ve yöresel yemekler ilgilerini çeker. Yurt dışına gittiklerinde o ülkenin yemeklerini denerler.

Oğlak burcu: Patates, havuç, şalgam gibi köklü besinlerle basit yemekleri tercih ederler.

Kova burcu:  Bünyeleri için çerez, tahıl, kuşkonmaz ve kereviz gibi besinler tüketmeliler.

Balık burcu: Sakin davranışlarından dolayı genelde yemekleri yetiştiremezler. Misafirleri bir salata ve bir çorba ile ağırlayabilirler.

Bu etkenler gibi insanların yeme şeklini etkileyen daha bir sürü etken var.

 

(Visited 374 times, 1 visits today)