Karanlıktan Gelen

Günlerden salıydı her zaman ki gibi Evanlyn ormanda avlanmaya çıkmıştı ,niyeti geyik avlamaktı.Çalıların arasında bir ses duydu, onun sadece bir ses değil geyik olduğunu anlaması uzun sürmemişti.Geyik oldukça sağlıklı görünüyordu.Havanın son haftalarla düzelmesi ile birlikte karnını iyice doyurmuş olduğu anlaşılıyordu.Yetişkin sayılırdı. Evanlyn ‘in tahminlerine göre annesinden uzaktaki ilk senesini geçiriyordu. Yetişkin geyiklerin sert ve kayış gibi etlerinden ziyade bunun gibilerinki yumuşak ve lezzetli olur ,diye aklından geçirdi .Büyükbabasının 20 kiloluk yirmi kiloluk lezzetli geyik etini büyük bir zevk ile kilere ekleyeceğini biliyordu.

Evanlyn birkaç yıldır avlanarak sofralarına taze etle katkıda bulunuyordu.Usta bir avcı olması sayesinde hem eve yiyecek getiriyor hem de etin fazlasını satarak büyükbabasına maddi katkıda bulunuyordu. Evanlyn on yedi yaşındaydı  .Muhtemelen senelerdir ormanda geçirdiği zaman sayesinde fiziksel yetenekleri diğer kızlardan fazlaydı.Oğlanların çoğundan hızlı koşabiliyor ,yarım dakikada ağaca tırmana biliyordu .Haradrimli kızlar güzelliklerini korumak için güneşten ve ağır işlerden uzak durulardı .Evanlyn’in güzellikle uğraşacak vakti yoktu .Ağaçlık tepelere çıplak arazilere çıkmakla meşguldü. Evanlyn’in geyikleri zarif bıçaklarını fırlatarak avlıyordu.

Evanlyn ile geyiğin arasında üç metreden az kalmıştı .Tam o sırada Evanlyn’in ayağı kuru bir dala çarptı ve dal oracıkıta kırıldı.Geyik endişe ile etrafına bakındı ama bir şey olmadığına kanaat getirince ,başını eğerek hevesle çimleri kemirmeye başlamıştı .Evanlyn ,dikkatle eğilerek fırlatma bıçağını daha iyi nişan almak için iki parmağının arasına yerleştirdi.Yumuşak adımlarla saklandığı ağacın arkasından çıktı.Hızlı hareket etmesi gerekiyordu zira geyik büyük olasılıkla ayak seslerini duyacaktı.İşte sağ kolunu geriye atmasıyla hayvanın başını kaldırması bir olmuştu.Kaçmaya hazırlanan hayvanın kalçasındaki kasların gerildiğini fark etti ve bıçağını fırlattı.Geyik ölmüştü.Geyiğin cesedini tahta arabasına koyup evin yoluna koyuldu.Evlerinini önüne geldi lakin bir sorun vardı büyükbabası her zaman ki yerinde oturmuyordu.Kapıyı açtı evde tanımadığı bir adam vardı Büyükbabası adamın eski askerlik arkadaşı olduğunu söyledi.Akşam Evanlyn’in getirdiği geyiği yediler.O sırada davetsiz misafir hikayeler anlattı .Bütün hikayeler bilinen hikayelerdi sonra gece hırsızına geldiler.Gece hırsızı insanları kandırıp evdeki çocukları kaçırır sonra onları köle pazarına satarmış. Evanlyn adamı pür dikkat dinlerken büyükbabası uyuyakalmıştı .Adam :”Geç oldu çocuk yatma vakti.”dedi.

Evanlyn gecenin yarısı aniden uyandı.Yavaşça gözlerini açtı.Odada kendinden başka bir şey bulunduğunu sezmişti. Yatağın yanında ayakta duran bir şey vardı.Sağ eliyle fırlatma bıçağını kavradı.O sırada bir sey geldi adam:”Bana numara yapma ,çocuk uyanık olduğunu biliyorum.Yastığının altında ne varsa bırak orada kalsın”dedi. Evanlyn’e ayağa kalkmasını söyledi. Evanlyn tereddüt etti ve aklından şunu geçirdi bu adam gece hırsızından başka biri olamaz o zaman köle olacağım demektir.Ve adama fırlatma bıçağını fırlattı bıçak adamın kolunun altına isabet etmişti ama bu adamı durdurmaya yetmemişti .Gece hırsızı kıza doğru yürüdü ve onu tutup duvara fırlattı. Evanlyn ne yapacağını şaşırmıştı etrafına baktı ve masanın üstündeki tarağını gördü tarağı alıp adamın gözünün içine soktu.Gece hırsızı çığlık çığlığaydı bağırıyor kıza küfürler ediyordu. Evanlyn odadan çıkıp koridorda koşmaya başladı ve büyük babası ile karşılaştı.Büyük babası sesleri duymuş orağını alıp kızın odasına gidiyormuş. Büyük baba odaya girdiğinde gece hırsızının aslında onların evlerine gelen askerlik arkadaşını olduğunu öğrenince o anlık öfkesiyle orağını adamın karına sokmuştu .

Ertesi gün kasabanın muhafızları gelip cesedi kaldırdılar ve Evanlyn ile büyükbabası Haradrim’den taşındılar.Ve hayatlarına devam ettiler

Esinlenen kitaplar: Rangers apprentice,Kardeşik Savaşçıları

 

(Visited 172 times, 1 visits today)