Karantina Günlükleri

 Değişik yerleri görmeyi çok istiyorum ve seviyorum. Bu kez Türkiye’de ki yerlerden başlayacağım. İzole olarak zaman geçirdiğim her gün yeni tarihi ve turistik bölgeler görme isteğim artıyor. Sahip olduğumuz birçok şeyin değerini tam anlamıyla anlamamışız, dğereiyi bilmemişiz. Her şey normale döndüğünde ailemle ve arkadaşlarımla gezmek istediğim tonlarca yerin planını yapmaya şimdiden başladım bile. Büyük ihtimalle benimle aynı fikirde olan bir sürü insan vardır. İşte tam da bu yüzden turizm sektörünün büyük rağbet göreceğine inanıyorum. 

  İnsanların turistik, tarihi yerleri gezmek için turizmin alt sektörleri olan konaklama, yeme-içme ve ulaşım sektörleri çok hızlı bir şekilde yükselişe geçecektir. Konaklama alanında; oteller, pansiyonlar, yeme-içme alanında; restoranlar, lokantalar kafeler, ulaşım alanında; tren, otobüs, uçak vb. sektörlerin çok hızlı bir şekilde yükselişe geçeceğini düşünüyorum. Bunun yanında alışveriş, hediyelik eşya alanlarında da yükleş olacağını tahmin ediyorum. Uzun zamandır birbirlerini görmeyen, yüz yüze görüşemeyen insanlar birbirlerine hediye almak isteyeceklerdir. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, insanların tavırlarının artık eskisi gibi olmayacağını, herkesin daha tedbirli davranacığını düşünüyorum. Bir de evde bireysel sporlar yaptık ama çoğu kişi grup halinde spor yapmayı da özlediği için spor salonlarınına da çok fazla ilgi gösterileceğinden eminim.  Saç kesimizimizi kendimiz yapamadığımızdan dolayı erkekler berberlerin; kadınlarda kuaförlerin açılmasını dört gözle bekliyor. Bu yüzden bakım sektörleride büyük bir ilgiyle karşı karşıya kalacaktır. Ayrıca sadece bakım ihtiyaçlarımıza değil eğlence ihtiyaçlarımıza da büyük önem göstereceğiz bu süreç bittiğinde. Yani alışveriş merkezlerinde de oldukça büyük bir yoğunluk gösterilmesini bekliyorum. Bana göre bakım sektörü diğer sektörlere göre biraz daha fazla rağbet görecektir çünkü herkesin baya bir ihtiyacı var. Evet, belki hepimiz evde çok sıkıldık ve hemen kendimizi dışarı atmak istiyoruz ama bu şu an bu şartlarda çok zor. Canımız sıkılıyor ama sağlıklı bir şekilde yaşamak için evlerimizde durmak zorundayız. Elbette bu günleri de geride bırakacağız. Şu an hiç önem gösterilmeyen birçok alan bu durum sona erdiğinde çok kazançlı olup karlı çıkacak aslında. Ayrıca büyük ilgi gören sektörlerin yanında tabii ki daha az ilgi gören sektörler de olacaktır. 

  Yani bu içinde bulunduğumuz karantina süreci ne kadar erken biterse hepimiz için çok iyi olacaktır. Bu izolasyon süreci bittiğinde en çok turizim, konaklama, restoran, kuaförler, ulaşım alanları büyük ilgi görecektir. Bunun yanında birazcık eğlenceye de ihtiyacımız olduğundan alışveriş merkezlerinde de bir yoğunluk söz konusu olacaktır.

(Visited 18 times, 1 visits today)