Kararsızlık

Çoğu zaman kararsız kalır, ne yapacağımıza dair bir türlü karar veremeyiz. Bu bazen en ufak şeyde bile olur. Mesela çikolata mı şeker mi yiyeceğimize karar veremeyiz bir türlü. Bazen de bu vermemiz gereken kararlar önemli şeyler olur. Örneğin, hangi liseye gideceğimize, deneme sınavında A mı B mi işaretleyeceğimize karar veremeyiz. Hatta benim gibi hangi konuda blog yazacağınıza da karar veremeyebilirsiniz.Kararsızlık bazen çok ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bazen ise çok basit bir karar da olabiliyor.Ama kararsızlık eğer hep yaşanan bir durum haline gelmiş ise oldukça tehlikelidir.

En büyük zaman hırsızı kararsızlıktır.

~ Charles Flory

 Kararsızlık zordur tabiİ. Ama bunu aşmak için yöntemler yok değil.( Anlamca olumlu biçimce olumsuz bir cümle.)Ben de bununla nasıl baş edilebileceğini araştırdım. Uzmanlar genelde kararsızlığın sebebinin günlük hayatta yaşanan sıkıntılar , özgüven eksikliği, hata yapma korkusu ya da  pişman olmaktan korkma gibi korkulardan kaynaklandığını söylemekte. Eğer kararsızlık günlük hayatta normal hale geldiyse bunun da çok tehlikeli bir psikolojik sorun haline geldiğini söylemekteler.

Çözüm olarak da kişinin kararsızlıklarından kurtulması için yapması gereken en önemli şeylerden biri bu nedenle korku ve güvensizliklerinden sıyrılmasıdır. Korkularının farkına varıp üstüne giderek aşan kişi kararsızlıklarından kurtulur. Kişinin tek başına aşamadığı kararsızlıkları varsa eğer bunu bir uzmandan destek alarak aşmayı deneyebilir.(Alıntıdır.)

Kararsızlıkla ilgili sözler:

Güzelliği anlamak için bir kere bakmak yeter ama, bir karara varmak için çok düşünmek gerekir. EMILE ZOLA

Karar verebilen acıyı yener. GOETHE

Kararlar çoğunlukla saatlerimize benzerler, hiç birimizinki birbirine uymaz, ama gene de kendimizinkine güveniriz. POPE

Kararsızlık ve gecikme başarısızlığın iki önemli sebebidir. GALILEO

Kararsızlık, esef ve pişmanlıklarımızın biricik sebebidir. DESCARTES

Kararsızlık en büyük hastalıktır. GOETHE

Kuşku ve kararsızlık, insanın gelişmesini engeller. IGNAZIO SILONE

Küçük hataları fazla dikkate alma, yoksa önemli kararları almakta güçlük çekersin. WILHELM JORDAN

Kararlılığı olmayanların, yaptığı işleri sonuna kadar sürdürmelerine imkân yoktur. SOLON

Doğru kararlar, iyi bir deneyim ışığında alınır. İyi bir deneyim ise, zamanında alınmış kötü kararlarla elde edilmiştir. J.LONG

(Visited 112 times, 1 visits today)