Kararsızlıklarımız

Hayatımızın her alanında peşimizi bırakmayan kararsızlık maalesef ki yaşamımızda yerini edindi. Her gün yeni başlangıçlarda türlü kararsızlıklara uğrarız ve bu kararsızlıklar biz fark etmesek de içimize yer edinir ve stres oluşturur. Aslında hemen hemen hiç kimse her şeyiyle emin davranamaz. Bu şüphe insanın yaradılışında var, akıl ve irademizle verdiğimiz kararların hiç birini hatasız yapamayız.

Verdiğimiz kararların hepsini bir mantık süzgecinden geçiririz, olabilirliği en fazla olanı seçer ve uygularız. Ama yanlış yaptıklarımız da vardır elbette, onlar bizi tamamlayan hatalarımızdır, onlar olmazsa olmazlarımız, bizim gerçeklerimizdir. İnsan daima doğruyu bulmak için kararsız kalır, doğruya giden her yol şüphecilikten geçer.

Mesela dondurmacının önünde dakikalar boyunca o kadar çeşit dondurmadan hangi dondurmayı yiyeceğine karar veremeyişimiz. Çilekli yersen belki bademciklerin şişecek ve hasta olacaksın, çikolatalı yersen belki başından başka şeyler geçecek. İşte bunların hepsi kelebek etkisinden dolayı. Bir şeyin bir olaya nedenle dönüşmesi.

Kendi güvenliğimiz için kararsız oluruz. Kararsız olmamız da gerekir, kendimizi daha çok güvence altına almış oluruz ve en iyisini yapmaya çalışırız. Bu yüzden olsa gerek de dünyanın en kararsız varlıkları annelerdir, yavrularını korumak için her zaman en doğru kararı onlar verir. Karar verirken akıllarından hemen hemen her şey geçer. Biz belki o kadar iyi kararlar veremeyiz ama annelerimiz…Allah annelerimizi başımızdan eksik etmesin.

Kararlarımızdan bazen pişman olabiliriz bu içgüdülerimizin yeterince iyi olmadığını gösterir. Bu da yaş ilerledikçe ortaya çıkacak bir şeydir. Akıl ve irademizi ise ergen olduğumuzda ancak kullanabiliriz.

Kararsız olmasaydık hayat nasıl olurdu? Yani kararsızlık denilen şey tamamen kullanımdan kalksaydı. Bunun hakkında birkaç tahminim var. Hak yenirdi, pişmanlık diye bir şey kalmazdı ama bunu tamamen bilebilmek mümkün değil. Biz yaratılıştan kararsız insanlarız. Kimse mükemmel doğmadı ve doğmayacak. Kararsız insan da yoktur.Herkes hayatında en az bir konuda kararsız kalmıştır. Kararsız kalmak bizim düşündüğümüzün göstergesidir. Her yerde duymuşsunuzdur şu muhabbeti ‘ Zeki insanlar şüphecidir.’ aslına bakılırsa çok doğru bir söz.

Sonuçta insan düşünmedikten sonra neye yarar değil mi.

(Visited 88 times, 1 visits today)