KARBONUNUZU DÜŞÜRME

Bütün canlılar olarak Dünyaya karbondioksit salıyoruz ancak diğer hayvanlar karbondioksiti sadece solunum yoluyla salarken biz insanoğlu olarak bunu petrol kullanarak, elektrik kullanarak, doğal gaz ve tüketim yoluyla karbondioksit salıyoruz ve bu ekstra karbondioksitin ebette bütün dünyaya etkisi oluyor.

Sadece kişilerin değil kurumsal firmalarda karbondioksit salınımı yapıyor. Fabrikalar olsun giyim sektörü olsun tarımsal faaliyetler olsun en çok karbondioksit salınımın listesindeki başındaki şeyler

Fazla karbondioksit sera gazı etkisine sebep oluyor. CO2 ozon tabakasını deliyor veya zarar veriyor ve bu sayede güneşin bütün zararlı ışınları geliyor ancak geriye dönemiyor bunun yüzünden küresel ısınma denilen olay meydana geliyor. Bu yüzden bilim adamları karbon ayak izi denilen bir hesaplama geliştirmişler.

Bu hesaplama sayesinde yıllık ne kadar karbon salınımı yaptığınızı buluyorsunuz ne kadar düşük çıkarsa bütün dünya için o kadar iyi. Dünyada kişi başı için hesaplanan yıllık karbon tüketimi ortalama 2 tondur. Türkiyede 6 şehir  dünyada en yüksek karbon ayak izine sahip 500 şehir arasına.

Peki Karbon ayak izi nasıl düşürülür. İlk olarak tek kullanımlık plastik maddeleri kullanmayı reddedin bu sayede sürekli olarak yeni plastik almazsınız unutmayın ki plastik üretimde oldukça fazla karbon ortaya çıkıyor.

Sürekli bir şey atıp yenisini almak yerine atacağınız şeyi değerlendirmeyi çalışın bunun için Pinterestte birçok örnek bulabilirsiniz.

Organik sebze ve meyveyi seçin ve yiyecekleri mevsiminde almaya özen gösterin çünkü mevsiminde yetişmeyen sebze ve meyveleri yetiştirmek için oldukça fazla ışık ve ekstra ısı gerektiriyor bunları kullanmak da doğal olarak karbondioksit ayak izinizi yükseltiyor.

Et tüketimini azaltmak büyük ölçüde karbon ayak izinizi düşürecektir hatta bu yüzden genelde veganların karbon ayak izi normal et yiyenlere göre genelde daha düşüktür. Et yemek çok karbon tüketiyor çünkü bir çok işlemden geçiyor hayvanı beslemek ayrı bir karbon tüketimi. Eti işlemek eti paketleyip taşımak ve satışını gerçekleştirirken tüketilen enerji oldukça fazla karbondioksit tüketiyor

Ulaşımınızı daha çok arabasız yapmaya özen gösterin araba yerine bisiklet kullanın ya da toplu taşımaya binin çünkü arabalar karbondioksit salınımı yapıyor bu sebeple karbon ayak iziniz yükseliyor. Eğer arabanız dizelse değiştirmeyi düşünebilirsiniz çünkü dizel arabalar çok fazla karbon salınımı yapıyor. Dizel arabalınızı bıraktıktan sonra hibrit veya elektrikli arabaya geçmeyi düşünebilirsiniz.

Klimaları gereksiz yere kullanmak sandığınızdan büyük ölçüde sizin karbon ayak izinizi etkiliyor bu yüzden Çalışma ortamını havalandırmak veya serinletmek için klima yerine kapı ve pencereleri kullanmak oldukça önemli veya cam açıkken gereksiz yere klimayı açık tutmamak gerekiyor

Bir de küçük ayrıntılar var herkesin uyması gerekenler bence bunlar mesela Kullanmadığınız cihazlarınızı tamamen kapatın televizyon, ışıklar gibi veya cep telefonunuz şarj olur olmaz şarjdan alın. Kaloriferinizi zamana göre çalıştırın ki boş ev gereksiz yere ısınmasın.

Oluşturduğumuz karbon izini küçümseyin emin olun dünyada hepsi bir karşılık buluyor. Küresel ısınma ve iklim değişiklikleri de buna örnek bu yüzden elimizden geldiğince yukarda yazdıklarımızı yaparsak bütün dünyanın yararına olur ve geleceğe daha iyi bir dünya bırakmış oluruz.

 

 

 

 

(Visited 13 times, 1 visits today)