KARDEŞ ETKİSİ

Sizce kardeş sayısı insanda neleri etkiler?

Bence kardeşi olan insanlar daha eğlenceli, şakacı ve daha dost canlısı insanlardır; aynı zamanda kardeşi olan insanların daha oyuncu olduklarını düşünürüm hep. Fakat kardeşi olan insanların kardeş gürültüsünün etkisiyle akademik başarıları düşük olabilir.

Mesela, evde 3 kardeşiniz olsa mı, yoksa hiç kardeşiniz olmasa mı daha iyi ders çalışırsınız?

Bence doğru cevap çok net. Kardeşsiz bir ortamda daha iyi çalışırsınız. Aynı durum evcil hayvanlar için de geçerli olabilir. Bir insanın odaklanabilmesi için çalışma ortamında sessizlik sağlanmalıdır. Eğer uygun ortam sağlanmazsa insan ne odaklanabilir ne de yaptığı şeylerden bir şey anlayabilir. Kardeş, evcil hayvan, gürültücü komşular ya da sokak gürültüsü insanın ders çalışmasını, çalıştığı konuların aklında kalmasını olumsuz olarak etkilerler.

Sonuç olarak akademik başarı üzerine olumsuz etkisi olabileceğini söylediğimiz bu durumları nasıl avantaja çevireceğimizi bilmeliyiz. Örneğin kardeşinize bazı konuları anlatmak sizin için konu tekrarı anlamına gelebilir. Ya da kardeşiniz ile ders aralarında oyun oynamak bir sonraki ders için faydalı olabilir.

Sonuç olarak kardeşinizin olması ya da olmaması sizin başarınızı ancak sizin izin verdiğiniz ölçüde etkiler. Asıl önemli olan sizin çalışırken kendiniz için doğru ortamı sağlamanızdır. Okullarda da çalışabilmemizin nedeni işte budur.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)