Kardeş Oyunları

On yedi yıldır profesyonel olarak küçük kardeşlik yapan  biri olarak .Bir kardeş ya da abi sahip olmanın bireylerin hayatlarının her alanlarında büyük etkileri olduğunu söyleyebilirim. Eğitim hayatlarında sosyal hayatlarında ve daha bir çok alanda. İlkokul ve ortaokul yıllarımı büyük kardeşimle geçirdim ve varlığıyla bu yılları benim için hem zorlaştırdı hem de kolaylaştırdı. Bir kardeşin olmasının dev etkileri varken birden fazla kardeşin etkilerini düşünmek gerek. Ailemiz sahip oldukları iki çocuk için ellerindeki imkanı kardeş sayısına yani ikiye bölerek bizlerin eğitimleri için paylaştırdı ve  abimin sahip olduğunun bende de olması için ellerinden geleni yaptı . Baktığımızda kardeş sayısı ile çocuk başı ayrılan bütçe ters orantılı oluyor.  Birey sayısı arttıkça ayrılan bütçe de aynı oranda azalacak  ve maalesef eğitim kalitesi de o oranda veya daha yüksek bir oranda düşecek. Finansal açıdan baktığımızda kardeş sayısının eğitimde olumsuz bir etkisi oluğunu düşünüyorum .

Ekonomik pencereyi bir kenara bırakırsak kardeş sayısı artması demek ebeveynlerin ilgilerini ve zamanlarını harcayacakları birey sayısının artması demek. Biz iki kardeş olmamıza rağmen yoğun çalışan ebeveynlere sahip olduğumuz için biz bile ilgi konusunda sıkıntı çekiyorduk bunun daha fazla kardeşe sahip insanlar için düşünürsek .Fazla çocuk sahibi ebeveynlerin çocuklarına yeterli ve kaliteli ilgi göstermesi bana çok olası gelmiyor. Her çocuk  bana kalırsa  eğitim  hayatlarında en büyük desteği evlerinden yani ailelerinden alır  ve bu desteği yeterli ve gerekli miktarda göremediklerinde bu eğitim hayatlarında başarısızlıkla sonuçlanabilir. Yani kardeş sayısının artması ilginin azalması olarak da yorumlanabilir. Küçük bir saksı bitkisi bile ilgiyle büyüyüp gelişirken ilgi görmeyen bir çocuğun hali ne olur.

Fakat farklı bir pencereden bakarsak küçük kardeş olduğum için hep ağabeyimin geçtiği adımlardan geçtim  ve ailemiz her seferinde ondan daha iyi olmamı, yani genel bir anlamda bakarsak bir öncekinden daha iyi olamam bekledi. Bunu fazla kardeş bağlamında düşünürsek fazla kardeşe sahip bireylerden daha iyisinin ,iyisinden de daha iyi olmaları bekleniyor. Bu da var olmak (bunu bir tür açlık oyunu gibi düşünebiliriz )onlardan isteneni karşılayabilmek için daha çok çalışan bireyler demek. Tek çocuklar ailelerinde tek oldukları için daha iyi veya daha kötü olamaz çünkü ilk de son da onlardır. Ama 4 kardeşin olduğu bir ev düşünelim 3. kardeş  ondan önceki kardeşleri arasında var olmak , hep ön plana çıkmak için  daha çok çalışmak zorunda. Demek istediğim şu, kardeş sahibi  olmak bir açıdan da sürekli rekabet içinde olmak demek .Daha fazla kardeş daha fazla rekabet daha fazla çalışmak ve daha çok başarmak gibi düşünülebilir. Fakat bu rekabet ortamının olumlu bir sonuç verebilmesi bile daha önce belerttiğim iki kilit etkene bağlı, ki onların sağlanması da oldukça zor .

Sözümün özü  fazla kardeş sahibi olmanın çocukların eğitim hayatlarında yarardan çok zararları vardır .Tabii ki bireylerin sahip olacakları çocuk sayısı onlara kalmış fakat bu kararı verirken göz önünde bulundurmaları gerekenleri unutmamalılar.

(Visited 1 times, 1 visits today)