KARDEŞ SAYISI AKADEMİK BAŞARIYI ETKİLER Mİ?

Bazı insanlar kardeş sayısının akademik başarıyı olumlu veya olumsuz yönde etkileyebileceğini düşünüyorken, bazıları ise kardeş sayısı ve akademik başarı arasında hiçbir ilişki olmadığını savunuyor. Peki sizce kardeşimizin olup olmaması ya da kardeş sayımız başarımızı etkiler mi?

Bilimsel sonuçlar, çok kardeşli ailelerde çocukların çok daha başarılı, mücadeleci ve kendini ifade etmekte daha maharetli olduğunu göstermiş.

Elbette kardeş sayısı ve akademik başarı arasında büyük bir bağ vardır. Kardeşler bireyin akademik başarısını olumlu etkileyeceği gibi, duruma bağlı olarak bireyin akademik başarısı olumsuz da etkilenebilir.

Mesela herhangi bir akademik başarısızlık durumunda (sınavlardan düşük alma, karnenin kötü gelmesi vb…) veya günümüz kötü geçtiğinde kardeşimiz bize moral ve motivasyon verebilir. Ayrıca eğer bir ablamız ya da abimiz varsa, eksik olduğumuz konularda bizi ders çalıştırabilir. Bunlar bireyin motivasyonunu ve başarısını yükselten etkenlerdir. Bireyin herhangi bir duruma canı sıkıldığında gidip rahatlıkla konuşup, içini döküp rahatlayabileceği kardeşlerinin olduğunu bilmesi, bireyin daha motive olmasını sağlar ve bireyi iyi hissettirir. Bu durum akademik başarısına da yansır.

Bazı bireylerin kardeşleri de hem yaşından dolayı hem de sahip olduğu karakterlerden kaynaklı birey üzerinde akademik açıdan bir katkı sağlamayabilir.

Bireyin çok fazla kardeşinin olması ise bazı durumlarda bireyin akademik başarısını olumsuz etkileyebilir. Çünkü çok fazla kardeş olan ortamda hem bireyin çalışırken konsantre olması ve derslerine yoğunlaşması zorlaşır, hem de aileden gelen ilginin biraz daha bölünmesine yol açabilir.

Sonuç olarak her ne kadar kardeş sayısının akademik başarıda olumlu ya da olumsuz etkisi olsa da, aslında akademik başarı kişinin kendi elindedir. Eğer isterse herşeyi başarabilir.

(Visited 18 times, 1 visits today)