People climbing books. isolated on white background. Vector illustration. Eps 10

Kardeş Sayısı Akademik Başarıyı Olumlu mu Etkiler Yoksa Olumsuz mu?

Kardeş sayısının, bireyin akademik başarısını olumlu ya da olumsuz etkileyebileceği
söyleniyor.

Kardeşi olan biri olarak bence olumsuz etkileri  olumlu etkilerinden daha fazla, hele bir de akademik başarı olarak sizden daha iyiyse bu olumsuzluğu iki katına çıkarır.

Olumsuzlukları: Her sınav sonrası kıyaslanabilirsiniz ve bu da çalışma isteğinizi, kendinize olan güveninizi, inancınızı azaltabilir. Sizin başarınızı küçümsemeye ve sizinle dalga geçmeye başlar. Başarı durumunuza göre  size alttan alttan laf dalışına girer. Onun başarısını görünce kendimizden şüphe duymaya başlarız. Çoğunlukla kendimize onun daha iyi olduğunu söyleyebiliriz, hep kendimizi onun arkasında görebiliriz onu geçebileceğimize kendimizi inandırmamız zor olurdu, tabii bunlar bir tane kardeşi olanların problemi  olabilir, bir de üç gibi fazlaca bir sayı olsaydı kavga, gürültü, didişme, rahatsız edilme…  tabii ki yukarıda saydıklarım da varsa büyük ihtimalle soluğu akıl hastanesinde ya da psikologda alabilirsiniz.

Olumlu yönleri ise: Ödevlerde, yapamadığımız konularda, dertleşmek istediğinizde (Benim kardeşim ile olmuyor ama siz şansınızı deneyebilirsiniz.) size yardımcı olabiliyorlar ve bazen sınav sonucunuz kötü geldiği zaman sizi savunabiliyorlar.

(Visited 8 times, 1 visits today)