Kardeş Sayısı Eğitimi Etkiler Mi?

Eğitim, hepimiz için şart olan ve anlatılmayacak kadar önemli bir kavramdır. Çoğumuzun bizden yaşça büyük veya küçük kardeşleri var, peki sizce kardeşimizin olup olmaması veya kardeş sayımız eğitimimizi etkiler mi? 

Öncelikle bir kardeşimizin olması bize birçok şey kazandırabilir, hele ki bizden büyük bir kardeşimizin olması bize büyük avantaj sağlayacaktır. Mesela; farz edelim ki siz orta okuldasınız ve diyelim ki ablanız lisede, ablanız size lisede neler yapılıp neler yapıldığını anlatabilir. Veya lisede dikkat edilmesi gereken şeyler ortaokulla farkı nedir, arkadaş ortamı nasıldır, arkadaşlarla ilişkide dikkat edilmesi gereken kurallar ve benzeri şeyleri size anlatıp size çok daha huzurlu bir lise ortamı sağlayabilir. 

Ayrıca diyelim ki bir derste eksiksiniz ve tamamlamanız gereken birçok şey var, internetten video izlediniz dersi dinlediniz yine bir şey anlamadınız bu durumda kardeşinize sormanız yeterli olacaktır. Kardeşiniz geçmiş şeyleri hatırlıyorsa onları size anlatabilir ve açığınızı az da olsa kapatabilir. 

Ya da kardeşiniz liseden sonra üniversitede olacağı için size üniversite seçimleri, hangi bölümler daha ağır hangi bölümler daha hafif olacağı hakkında ve arkadaşlarının tecrübelerini ve düşüncelerini size açıklayabilir, yardımcı olabilirler. Bu da sizin seçim işinizi çok daha zahmetsiz ve rahat bir hale getirir.

Kardeşiniz ayrıca sizin arkadaşlarınızla bir sorununuz olduğunda size ne yapılması gerekiyor gibi tavsiyeler verebilir, yardımcı olabilir ve bu sayede çoğu olumsuzluklardan kurtulup daha çok derslere odaklanabilirsiniz ve kafanız rahat olur.

Fakat eğer siz evin büyük kardeşiyseniz sizin için pozitif yönler pek fazla olmayacaktır, bunun nedeni ise göreviniz öğretilmek ve yol gösterilmek değil, öğretmek ve yol göstermek olacaktır. Benim durumumdan bakacak olursak benim 1 tane 7. sınıfa giden kardeşim var. Ve bence eğitimimi etkilemiyor ve bana pek bir şey kazandırmıyor çünkü ondan çok ben öğrendim ve onun yollarından çoktan geçtim. Bu yüzden büyük bir kardeşiniz varsa küçük bir kardeşe göre daha şanslı sayılırsınız.

Bazen küçük kardeşler ablalarının ya da abilerinin okuduğu okula da gidebilirler, durum böyle olduğu zaman ise yine kazançlı olan küçükler olur. Diyelim ki abiniz sizinle aynı okula gidip mezun oldu, size hangi hocanın dersinde nasıl davranılması gerektiğini ve ne yapmanız gerektiğini söyleyebilir.

Sonuç olarak kardeşler bizim önemli aile bireylerimizden biridir, işin içine eğitim de girince küçük olan kişi sizseniz büyük bir kardeşinizin olması size büyük avantaj sağlar. Sizin problemlerinizi ve sorularınızı çözer ve anlatır, daha tecrübeli olduğu için nelerin yapılıp yapılmayacağını açıklar ve kısacası sizin eğitim hayatınızın yükünü az da olsa hafifletir. Ve ayrıca sizin döneminize daha yakın bir zamanda okuduğu için anne ve babadan bile daha çok yarar sağlar. Eğer sizden büyük kardeşiniz yoksa maalesef şansınıza küsün diyebiliriz

(Visited 52 times, 1 visits today)