Kardeş Sayısının Başarıdaki Etkisi

Herhangi bir kardeşe sahip bireyin akademik başarısını kardeş sayısı değiştirir mi, değiştirirse olumlu yönde mi olumsuz yönde mi? Bu sorunun cevabını tahmin edebilirim ama kesin bir cevap asla veremem.

Kendimi düşünürsem tek kardeşe sahibim. Ama haftanın sadece iki günü eve gelebiliyor. Akademik başarım kardeşimin eve az gelmesinden beri değişmedi. Ama bu benim kardeşim için. Birden fazla kardeşe sahip bireyler için kardeşin yaş grubu bu soruyu cevaplamak için önemlidir. Çünkü, 0-10 yaş aralığındaki kardeşlerin sizi ödev yaparken vesaire rahatsız etme olasılığı 10+ yaş olan kardeşlerden daha fazladır. Böylece akademik başarın olumsuz yönde etkilenebilir. Çok sayıda kardeşin 0-10 yaş aralarında olmasının kötü olmasının yanında kardeş sayın arttıkça da akademik başarın olumsuz yönde etkilenebilir. Ama kardeşlerinden bazı konularda daha çok farklı fikir alabilmene yarar. Ne kadar çok kardeş, o kadar çok fikir demektir.

En başta da dediğim gibi bu sorunun net cevabını ben veremem bence kimse veremez, ama daha ayrıntılı bir soru olsa cevaplanabilirdi.

(Visited 3 times, 1 visits today)