KARDEŞ SINAVI

KARDEŞ SINAVI

          Kardeşler birçok şekilde hayatımızı ve yaşantımızı etkiler. Kimi zaman bu etki bizi iyi hissettirebilir, mutlu edebilir veya üzebilir.

Kardeşlerle iyi anlaşmak için bazı şeyler gerekir. Mesela ben kardeşim için konuşacak olursam sır tutmayı iyi bilmesi, seni herhangi bir durumda satmaması, ortak şeylere ilgi duyma (oyun, spor, film vb.) ve aynı cinsiyette olmak kardeş ilişkileri için önemlidir. Eğer sen erkeksen ve kardeşin kızsa sana hep şunu yap bunu yapma gibi bir ton laf söyler ama ikinizde erkekseniz aranızdaki yaş farkına bağlı olarak bu ilişki değişebilir. Mesela: 1 yaş farkında birbirinizi kankan gibi görür ve hep iyi anlaşırsınız, derslerinize birlikte çalışır ve eğlenirsiniz ama aradaki yaş farkı artınca kardeşin senin dediğin hiçbir şeyi umursamaz ve kendi ne isterse onu yapar.

Bunlara rağmen kardeşler bazen çok işe yarayabilir özellikle aynı yaş gurubundaysanız. Aynı yaş gurubundaki kardeşler birbirlerine derslerde anlamadıkları şeyleri sorabilir, beraber sınava çalışabilir veya yeri geldiğinde ödevlerde bir kısmı yapıp diğer kısmı kardeşinden alabilirsin. Başarısız olduğun konuda kardeşin sana yardım edebilir veya sen ona yardım edebilirsin böylelikle ikinizde akademik anlamda birbirinizin eksiklerini tamamlayıp kendinize yeni bilgiler katabilirsiniz. Bir şey eklemek istiyorum ben her zaman bir abi istemiştim beni koruyacak, derslerimde yardımcı olacak, dertlerimi ve sırlarımı anlatabileceğim bir abi isterdim ama onun yerine ben bir abi oldum ve kardeşime derslerinde ve hayatında olabildiğince yardım etmeye çalışıyorum. Kardeşi olanlar bir düşünsün acaba kardeşim olmasaydı ben nasıl olurdum? Benim kardeşim olmasa aklıma ilk olarak annem ve babamın kardeşime harcayacağı parayı bana harcamalara gibi şeyler geliyor ama bunların hepsi yanlış mesela kardeşim olmasaydı bu kadar çok güzel anım olmayacaktı veya kardeşim benim yaptığın yanlışları söyleyip beni düzeltmeyecekti ve ben doğru sandığım şeyleri yanlış bildiğimin farkına bile varamaya bilirdim. Peki siz kardeşiniz olmasaydı şu anda burada olabilir miydiniz?, Bu kadar başarılı birisi olabilir miydiniz? Eğer cevabınız ” Evet” ise ya gerçekten kardeşiniz size hiç iyi davranmıyor olmalı veya kardeşinizden o kadar nefret ediyorsunuz ki onun size kattığı değerleri hiç görmüyorsunuz demektir.

Ah kardeşler ah. Onlarsız hayat oluyor ama onlar olmadan hayatın anlamı kalmıyor. Seni eğlendiren veya olayları üzerine yıkmak falan çok güzel oluyor.

(Visited 12 times, 1 visits today)