KARDEŞİN DERS ÇALIŞMAYA ETKİSİ

Derslerimizin iyi olması için çalışmamız gerekir. Tabii derslerimizi etkileyen dış faktörler de vardır. Bir kardeş bu faktörlerden biridir. Kardeşinizin olması derslerinizi olumlu ya da olumsuz etkileyebileceği gibi hiç etkilemeyebilir de.

Olumsuz etkileyen durumlara örnek vermek gerekirse kardeşinizle aynı odayı paylaşıyor olabilirsiniz. Kardeşiniz gitar çalmaya çalışırken siz de matematik çalışmak isterseniz birbirinizi istemeden de olsa rahatsız edersiniz. Aynı odayı paylaşmasanız bile kardeşiniz siz ders çalışıyorken ikide bir odanıza girip size bir şeyler soruyorsa, sizden bir şey istiyorsa bu ders çalışma veriminizi düşürebilir. Bu aynı ders çalışırken telefona bakmak gibi bir şey olur. Dikkatinizi toplamaya çalışırken sürekli dikkatinizi dağıtan bir şey olursa öğrendiklerinizin çoğunu unutabilirsiniz.

Eğer ebeveynleriniz ve kardeşleriniz gerekeni yaparsa kimse birbirini rahatsız etmez. Bu durumda kardeşinizin olması sizi etkilemez. Ders çalışma veriminiz her zamankiyle aynı olur.

Öte yandan kardeşinizin olması sizi olumlu yönden de etkileyebilir. Derslerde anlamadığınız yerleri tartışabilir, birbirinize destek çıkabilirsiniz. Büyük kardeş, küçük kardeşe ödevlerinde yardımcı olabilir. Ayrıca kardeşiniz derslerinde başarılıysa siz de onun gibi olmak isteyip fazladan çalışabilirsiniz.

Başarılı olmanın anahtarı kardeşiniz olsa da olmasa da çok çalışmak. Yine de bu durumun ele alınması gerek.

(Visited 34 times, 1 visits today)