Karikatür Nasıl Çizilir?

Karikatür, insanların okurken zevk aldığı içinde espri olan çizimlerdir. Karikatür çizmek ve onu hikayelendirmek  için ilk olarak size esprili  ve anlamlı birer konu lazım. Sonra bulduğunuz espriye bir resim düşünün. Acaba ne olabilir? Ama bu sadece bir insan olmak zorunda değil, bu bir  hayvan olabilir, bitki, ağaç olabilir, hatta bu cansız bir cisim de olabilir. Sonra resminize bir karakter bulun ve resminizi kağıda dökün. Aynı zamanda birkaç malzemeye ihtiyacınız var. Ben şimdi size karikatür çizebilmek için gerekenler hakkında bilgi vereceğim. Karikatür çizmek için malzemeler:

1-) Rapido Kalem

2-) Renkli Stabilo Kalemler

3-) Sarı Kopya Kağıdı

4-) Eskiz Defteri

5-)Transparan Defter

ÇOCUKLAR İÇİN KARİKATÜR ÇİZİMİ ile ilgili görsel sonucu

Resminizi kağıda geçirdikten sonra:

Transparan defteri alın sonra çizdiğiniz resmi transparan kağıdın altına koyup kurşun kalemle üzerinden geçin.Zaten transparan kağıdı fırın kağıdına benzediği için resmi kolaylıkla görebilirsiniz.Eğer neden transparana geçirdiğimizi sorarsanız , oraya çizdiğiniz karakteri başaka bir çiziminizde kullanmak isterseniz bunu transparan kağıt sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz.Sonra sarı kopya kağıdını alıp resminizin altına koyun bu arada sarı kopya kağıdının iki tarafına da elinizi sürtün eğer hangi taraftan elinize sarı bir renk bulaştıysa o taraf alta gelecek.Onun altına da eskiz defterini koyun ve üstünden geçin.Aslında sarı kopya kağıdı yerine siyah olanı da kullanabilirsiniz ama siyah biraz kağıda bulaştığı için sarı kullanmanız daha iyi olur.Eskize geçirdikten sonra da rapidoyla çizgilerin üstünden geçin.En sonda stabilolarla boyayın.

İşte karikatür yapımını öğrendiniz.Artık rahatlıkla kendi karikatürünüzü çizebilirsiniz.Ben Ankara’da BEŞTEPE KOLEJİ’nde okuyorum ve orada karikatür kulübüne gidiyorum. Buranın karikatür dersleri çok güzel. Hatta bu sene karikatür yarışmasına bile gireceğim. Birkaç karikatür çizmeye başladım bile. Bildiğim kadarıyla 2016-2017’de karikatürler çok popülermiş. Bu yüzden 2016-2017’de bir sürü yarışma var. Benim katıldığım yarışmaların birinde ödül olarak İstanbul’da beş yıldızlı bir otelin  iki kişilik bileti hem de bütün masrafları onlar karşılıyor. Bazılarında da para ödülleri var. İnsanların çoğu karikatür okumayı çok sever hatta ben bile boş zamanlarımda karikatür okuyorum. Ben okudukça kendimi mutlu hissediyorum çünkü karikatürleri çok komik ve eğlenceli buluyorum. Onları kim ilginç bulmaz ki. Hadi siz de elinize bir kalem kağıt alın ve düşünmeye başlayın ilk olarak bir espri  ama anlamlı sonra resim ve karakter. Artık siz de birer karikatürist sayılırsınız. Hadi ilk denemenize başlayın. Size şans dilerim.

karikatür çizimleri ile ilgili görsel sonucuİlgili resim

(Visited 2.511 times, 1 visits today)