KarKur

Hepimizin bildiği gibi yaklaşık bir yıldır bütün dünya Covid-19 adlı virüsün etkisinde. Bu yüzden biz de olabildiğince evden çıkmamaya çalışıyoruz. Pek çok insan evden çalışmalarını sürdürüyor. Fakat dışarı çıkamadığımız için hareketsizlik ve can sıkıntısı bugünlerde yaşadığımız sorunlardan iki tanesi. İşte bu yüzden karantina günleri için bir uygulama tasarlamaya karar verdim. Şimdi size kısaca bu uygulamayı tanıtmak istiyorum.

Öncelikle bu uygulamanın adı KarKur ,“Karantina ve Kurtarmak” kelimelerinin ilk hecelerinden oluşmakta .Bu uygulamanın belirli bir kategorisi yok , amacı günlerimizi planlamak ve doğru geçirmek. Uygulamanın logosundan başlamak gerekirse arka planı açık mavi olacak. Ana figür olarak maske takan bir kişi olacak. Hemen kafasının yanında spor yapan bir insan figürü ,ders dinleyen bir insan figürü ,kitap okuyan bir insan figürü ve de arkadaşları ile  görüntülü konuşan bir insan figürü olacak. Ama bu kişiler çizim şeklinde olacak yani gerçek birisi olmayacak. Son olarak altında siyah renkte KarKur yazacak. KarKur’u açtığımız anda her biri farklı kutularda olmak üzere şeklinde dört adet başlık karşımıza çıkacak. Birinci kutu egzersiz ve spor yapmak için bir bölüm olacak. Kutunun üstünde “Spor ve Egzersiz” yazmakta. Üstüne bastığımızda karşımıza  günlük egzersizleriniz için kilo ve boy gibi gerekli bilgileri doldurabileceğimiz  alanlar çıkacak. Bu bilgileri doldurduktan sonra uygulama size günlük olarak yapabileceğiniz egzersizler verecek. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenmek için bazı yemek listeleri olacak. Verilen listelerden istediğinizi seçip aynı zamanda yiyeceğiniz yiyeceklerin kalorileri hesaplayabilirsiniz. Son olarak gün içinde içmeniz gereken su miktarını da hesaplayıp hatırlatıcılar ekleyebileceksiniz. İkinci başlık  daha çok evden çalışan ve derslere giren kişiler için  aslında. Bu kutunun adı “Program”. Buraya bastığımızda karşımıza  takvim çıkacak. Derslerinizi ve toplantılarınızı kaçırmamak adına buraya programlarınızı yazabileceksiniz. Unutmamanız  için ise uygulama size bildirimler gönderecek. Üçüncü kutu daha çok kişisel bir bölüm. Kutunun üzerinde “Hobi“ yazıyor.  Gün içinde sıkılırsanız veya boş vaktiniz olduğunda yapabilecek bir şey arıyorsanız bu başlık sizde çeşitli aktiviteler ve oyunlar sunmakta. Artı olarak kitap okumak istiyorsanız ama hangi kitabı okuyacağınızı bilmiyorsanız burada kitap önerileri de bulabilirsiniz. Bu özellik film ve diziler için de geçerli. Dördüncü yani sonuncu başlık ise daha çok sosyal yaşamımızla alakalı. Sosyal mesafe ve hastalanmamak adına birçoğumuz arkadaşlarımızdan ve ailelerimizden ayrı kaldı. Bu kutunun üzerinde “Sosyalleşme” yazmakta. Konuşmak için farklı uygulamalar olduğunu biliyorum fakat bu bölümde arkadaşlarımız ve ailelerimiz ile hem sesli hem görüntülü hem de  görüntülü konuşurken aynı zamanda film izleyebileceğimiz  aramalar mevcut. Başlıklarımız bu kadardı. Son olarak uygulamamızda profil bölümü var. Bu bölümde bazı kişisel bilgileriniz bulunmakta. Bilgiler dışında kendi küçük karakterinizi  de kendi isteğinize göre yaratıp düzenleyebilirsiniz.

KarKur”un tek amacı karantina günlerimizi daha verimli ve eğlenceli geçirmek. Umarım tasarlamış olduğum bu uygulamayı yararlı bulup keyifle kullanırsınız. Dilerim ki tüm ülkeleri etkileyen bu virüsün sonu bir an önce gelir ve tekrardan eski hayatlarımıza dönebiliriz. Bunun için de evde kalın, sağlıklı kalın.

 

(Visited 17 times, 1 visits today)