Karşılaşılmayan Mucize

 

“Dünya insanı” herkes için başka bir anlam taşır. Dünya insanı sadece birden fazla dil bilmek midir? Hayır tabii ki. Dünyada yaşayan canlılar için bir fayda sağlamayacaksan bu başlık altında yer alamazsın.

Peki bu unvana sahip olmak isteyenler neler yapmalı? Herkesle iletişim kurabilmesi için iki dili ana dili gibi bilmesi yeterlidir aslında. Tabii bunlardan biri İngilizce ise.

Bir “Dünya insanı” farklı farklı ülkelerin kültürünü bilmeli, hayvanlara ve yardıma muhtaç insanlara yardım etmelidir.

Sokakta gördüğünüz ayağı kırık bir köpeğin iyileşme sürecinde ona yardım ederseniz, onu besleyip veteriner parasını öderseniz ve güzel beslerseniz, o hayvan ömrünün sonuna kadar size sağdık kalacaktır.

Tebrikler! Bir “Dünya insanı” olmak için bir adım yaklaştınız. Peki sırada ne mi var? Günlük haberleri bilmek, geçmişte yaşanmış 1. Dünya Savaşı ya da 2. Dünya Savaşı gibi birkaç spesifik savaşları bilmeniz yeterlidir. En genel konuları bilmek politik anlamında size kolaylık sağlayacaktır.

Bütün dünyayı gezmeseniz de beli başlı yerleri ismen de olsa bilmek karşınızdaki kişiyle konuşurken tıkanıp kalmanızı önler. Yani genel kültür bilgisi olan insanlar hayatı daha kolay yaşar. Ama bu herhangi bir insan olabilir.

Sorunlara çözüm üretmek barışçıl bir ortam yaratır bizlere. Kan, organ bağışı yapmak ülkeniz için iyi bir vatandaş olmanızın yanında bütün dünyaya katkısı olur. LÖSEV gibi kurumlara gönüllü olarak yardım ederseniz başkaları sizi iyi bir örnek olarak görüp sizin yolunuzu izlemeye başlar.

Ağaç kesmek yerine onları dikmek. Aslında bu her normal insanın yapması zorunlu olduğunu düşündüğüm bir aktivitedir.

Farklı kültürden olan insanları aşağılamak, küçümsemek yerine onlara saygı duyup onların bizim gibi normal insanlar olduğunu göz önünde bulundurarak hareketlerimize dikkat etmeliyiz. Aslında “Dünya insanı” başlığının altına çok madde sıralanabilir. Bütün insanlığa yararlı buluşlar yapmak ya da en azından kasiyere “İyi günler.” diyerek bile bulunduğunuz ortamı karanlık bir odanın bir tarafına pencere yaptırdıktan sonraki ışığın bütün sorunları alması gibi etki edebilir.

yardımlaşma tumblr ile ilgili görsel sonucu

 

Teknolojiyi bağımlı olmadan yakından takip etmek aslında, ”Dünya insanının” görevi olan, dünyayı güzelleştirmenin bir yoludur. Teknoloji dünya ortamını daha kötü yapmaz mı diye düşünüyorsunuz sanırım. İnsanları iyiye sürüklemek için kullanabileceğiniz en etkili yöntem sosyal medyalara sızıp onların ilgisini çekmek.

Yani anlaşıldığı üzere “Dünya insanı” birden fazla dili bilmekle olmuyormuş da yanında birçok şey yapmak gerekiyormuş. Şimdiki insanların üşengeçliğiyle bu yapılması gereken şeyler yapılmadı. Bunu da karşımıza böylesine mükemmel bir insan çıkmadığı için anlıyoruz.

(Visited 134 times, 1 visits today)