Kaslı Bir Beyin ve Kas İle Bir Beyin

Bana göre kas gücüne bir dersek, zihin gücüne iki demeliyiz. Bunun birçok sebebi olduğu kesin, ama karşılaştırdığımızda kesinlikle ikisininde öbürünü geçen zamanlar olur. Mesela zihin gücü iyi olan ve kas gücü iyi olan iki kişi karşı karşıya bir teste koysak bu testin içeriğine göre bu testi kazanan kişide doğal olarak değişir.

     Bu hayatta dört dörtlük insan bulmak kolay değil. Bu ne mi demek ? Hem zihinsel hem de fiziksel olarak güçlü olan insanlar olabilir. İki alanda da diğer insanlara göre üstünlüğün varsa eğer, yapamayacağınız hiçbir şey yoktur. Ama önemli olan bu gücü iyiye kullanabilmektir. Çünkü kime sorsak çoğunluk zihin gücünün galip geleceğini düşünür. Ama bu zihin gücünü kötüye kullananlar için diyebileceğim tek şey kas gücünün ondan daha üstün olabileceğidir. Olaylara farklı açıdan bakmak çok önemli bir unsurdur. Özellikle bu konu üzerinde. Bir kas gücü demek fiziksel olarak sağlam olmak demekken, zihin gücü demek beyin gücü demektir. Beyin gücü birçok açıdan olabilir. Düşünce hızı, çok açıdan düşünme, bilgileri zihinde tutma gibi beceriler beyin gücüne örnek olurken kas gücüne örnek verebileceğimiz şeyler kısıtlıdır. Mesela kas gücü ve sağlamlık tan başka örnek veremeyiz. İşte bu sebeple zihin gücü iyi olan biri ile kas gücü iyi olan birini bir dövüş ringine koyarsak ve sadece dövüşün dersek kas gücünün galip gelmesi beklenir. Ama etraflarına malzemeler koyarak dövüşün dersek zihin gücü iyi olan biri koyulan malzemeleri daha duyarlı ve mantıklı kullanabileceği için bu sefer işler değişir, zihin gücünün galip gelmesi daha çok beklenir. Bunun dışında onları zeka testine soksak zihin gücünün kazanması mutlaktır. Aynı zamanda zeki insanlar daha çok sevilir ve saygı duyulur, ama kas gücü iyi olup zeki olmayan biri zeki olan birinin aldığı saygının aynısını almaz. Hem kas gücü hem zihin gücü iyi olan insanlar ise sadece zihin gücüne göre daha çok sevilir. Bu iki kişiliği karşılaştırabileceğimiz birçok yol var ve hiçbirinde ikisinin berabere kalacağını beklemeyiz. Ama ikisinin beraber iş yapabileceği zamanlar olur. Çünkü bir kasın bir beyine bir beyininde bir kasa ihtiyaç duyduğu zamanlar olur.

Sorun şu ki beyin gücü ile kas gücünü adil bir şekilde karşılaştıramıyoruz. Bu sebeple hep birinin öbüründen daha iyi olduğu anları karşılaştırıyoruz. Buda bize kesin bir sonuç veremiyor. Kesin bir sonuç alabilmek için ikisini eşitleyip karşılaştırmak lazım ama henüz bunu yapmak mümkün değil…

(Visited 224 times, 1 visits today)