Katı Yasaklar ve Suç Oranı

Katı yasaklar sizi de daha çok o yasakları çiğnemeye teşvik etmiyor mu? Bunu ters psikoloji gibi düşünebilirsiniz, insan sen ona neyi dersen tersini yapmaya daha meyilli olur hatta neyi yapmamasını söylersen o şeyi yapmaya daha meyilli olur.

En basit örneklerden birisi bebekler. Bir düşünsenize bir bebeğe yada küçük yaştaki bir çocuğa dersem daha doğru olur, neyi yapmamasını söylerseniz o şeyi yapacağını söylemez mi? Yada neyi yasaklarsanız bu onun dikkatini daha da çekmez mi? Bu davranış biçimi bizim için konulan kurallar ve yasaklar için de geçerli. Eğer çok sıkı kuralların olduğu bir ülkede yaşıyorsak illaki bir grup insana bu yasaları çiğnemek cazip gelecektir çünkü yasak olan şey caziptir. Fakat diğer yönden de kural ve yasakların hayatımızda büyük bir önemi ve gereği var. Bunun sebebi maalesef var olan suç oranı, bu yasalar olmazsa fazlasıyla insan suç işleyecek ve dolayısıyla suç oranı artacaktır. Bunu olmasını tabii ki istemeyiz bu yüzden konulan kural ve yasalara uymak ve uyulmasını sağlamak önemlidir. Konumuza dönecek olursak bu kuralların aşırıya kaçması gibi durumlarda insanlar daha çok suçlu bulunacak ve hapishaneleri boş yere masum, daha doğrusu o kadar da büyük bir suçu olmayan ve normalde yasakları sıkı olmayan bir ülkede ufak bir miktar para ödeyerek kurtulabilecekleri suçları işlemiş insanlarla uzun sürece doldurmuş olacağız çünkü yasaların katılık derecesi ne kadar artarsa onları çiğneyen insan sayısı da o kadar artar. Bu durum da ülkedeki suç oranını arttırabilir. Tabi bu işin bir de insanların kendini rahat hissetme durumu var. Kast ettiğim şey mesela yolda yürüyen bir insanın aklından yasaları çok da katı olmayan bir ülkede kendini daha az güvende hissedebilir çünkü aklına katı yasalar sonucunda, ters psikolojinin de etkisiyle oluşabilecek daha vahim suçlar gelmez. Onun aklına cezası yaşadığı ülkede çok da ağır olmayan fakat onu etkileyebilecek suçlar gelir. Örneğin kapkaç veya cüzdan, telefon vs. çalınması gibi. Hem şöyle bir düşünün mesela bu dediğim suçlara çok ağır cezalar verilseydi o zaman daha büyük suçlara daha çok yönelirdi çünkü akıllarından “Ben cüzdan çalsam ve yakalansam çok ağır bir ceza alıyorum, o zaman banka soyayım da bari yakalanırsam ağır ceza alırsam da bir anlamı olsun.” gibi düşünceler geçiyor olabilir, tabi bu verdiğim saçma ve basit bir örnek benim ne düşündüğümü daha kolay anlayabilmemiz açısından.

Sonuç olarak demek istediğim daha az baskıcı ama yeterli sayıda yasa konulması ve bir suç işleyip kuralları çiğneyenlerin ise ağır bir şekilde cezalandırılıp, bu suçu işlemeyen fakat işlemeyi planlayan veya işlemeyi düşünen insanlara da göz dağı verilmesini sağlamak en mantıklı yöntemdir benim fikrimce.

(Visited 41 times, 1 visits today)