Katı Yasalar Barışçıl Bir Dünyaya mı Suça mı Yol Açar ?

Yazıma bir soru ile başlamak istiyorum. Siz Türkiye Cumhuriyeti’nin başına geçseniz huzuru sağlamak için katı yasalara başvurur muydunuz?

Ben olsam katı yasalara başvururdum ama bildiğiniz üzere bir toplumda işlenen suçlar yasalara karşı gelindiği için kurallara uyulmadığı için oluyor. Tabii ki şöyle bir ihtimal de bulunmakta bazı insanlar cezaların çok katı olduğunu gördüğünde bunun riskini almamak isteyecektir. Ama düşünün ki hırsızlıktan iyi kazanan ve bunu ustaca yapan birisisiniz, bu işe devam etmek istemez misiniz? Yani demeye çalıştığım şey suçlu kimseler yakalanmamak için daha da profesyonelleşmek ister, bu durum da suçluların yakalanamamasına ve huzurun bozulmasına neden olur.

Aslında bir toplumun huzur işinde yaşamasını sağlamak için aile ortamı ve çevre ortamı çok önemli etkenler oluyor çünkü bu iki faktör bireyin kişiliğini değiştiren şeyler. Yani huzurlu bir toplumda yaşamak istiyorsak sadece suçlu kişileri yargılayarak olacak bir şey değil, huzurun oluşması için her bireye birtakım sorumluluklar düşüyor.

Umarım güzel bir deneme olmuştur. Huzurlu bir toplumda yaşamak dileğiyle…

(Visited 11 times, 1 visits today)