Katı Yasalar Ne Kadar Doğru?

İnsanlar yaptıkları hataları tek bir sözcükleri ile başkasına iftira atabilirler. Günümüzde adaletsiz olan bir toplumda parası olan, güçlü olan  Bir insan suçlu olmasına rağmen elini, kolunu sallayarak, rahatça, cezasını çekmeden sokaklarda dolaşabiliyor ama parası, pulu olmayan, köpeğinden başka kimsesi olmayan bir insan çok rahat yargılanabiliyor ve kimse arkasında durup savunmuyor. İşte bizde böyle bir toplumda adalet var diye dolaşıyoruz.

Ne kadar doğru? Benim kendi düşüncem doğrultusunda, insanlara ne kadar doğruyu söylersek söyleyelim eninde sonunda kendi bildiği, doğru bildiği şeyi yapar. Örneğin; çocuklarda öyledir. Bir çocuğa bu oyuncağı oynama dendiği zaman o çocuk o oyuncağı Her şartta, koşulda bulur ve oynar. Bu örneğe dayanarak bence yasalar her ne kadar katılaştırılırsa katılaştırılsın insanlar kendi bildiklerini yapacağını düşünüyorum. Günümüzde yasalar çocuk oyuncağı gibi çiğneniyor ve konu cezaya gelince kimse hak ettiği cezayı almıyor. Kısacası yasalar çoğu insanın umurunda olduğunu düşünmüyorum. Her gün binlerce kadın öldürülüyor, çocuklar istismara uğruyor. Hepsine gereken ceza verilse, yasalara uyulsa böyle şeyler en azından azalır. Biz hala bunların önüne geçememişken yasaların katılaştırılması ne kadar işe yarayabilir? Şu an ülkemizde ciddi derecede bir virüs var. İnsanlar işsiz kalıyor, hastalanıyorlar, en sevdiklerini kaybediyorlar, evsiz kalıyorlar, ölüyorlar. Buna rağmen sırf insanlar kendi ve çevresindeki insanların sağlıklarına dikkat etmesi için yasalar var. Kendisine yararı olmayan, kendi canı pahasına hala yasalara uymayan, kendi hayatını gözden çıkartmış bir insandan ne beklenebilir? Her geçen gün ülkemizin farklı yerlerinde, okullarda, şirketlerde, sokaklarda seminerler oluyor. Herkesin eline broşürler veriliyor ama bu insanların ne kadar umurunda? İnsanlar cahilliği resmen kendi elleriyle çekiyorlar. Yasalar katılaştırılsa bile bu yasalara uyacak bir insan yok. Herkes dünyaya nasıl olsa bir kez -geliyoruz derse insanlığın sonu nereye gidecek? Biz bile böyle olaylara şahit oluyorsak bizden sonraki nesilleri düşünebiliyor musunuz? Kardeşlerinizin, çocuklarınızın, torunlarınızın nasıl bir ülkede yaşayacağını düşünebiliyor musunuz? Ben çok merak ediyorum bu insanları yasalar, cezalar bile durdurmuyorsa ne durduracak? O zaman herkes istediği insanı öldürsün, darp etsin, tecavüz etsin bizde yasalara güvenip oturalım. Günümüzde annelerimiz bile dışarı çıkarken düşme, terleme hasta olacaksın demek yerine dikkat et, tenha yollarda dolaşma, hava kararmadan eve gel gibi birçok sözcüklerle tembihleyip, arkamızdan bakarak bize sahip çıkmaya çalışıyorlar. Ama bu insanlar yasalar diyerek oturmazlar çünkü zaten yasalar olan olayların üstüne gerçekleştiği için o kadının canı çoktan yanmış oluyor. Sonra o kadının tek isteği bunu yapanın cezasını çekmesi oluyor ama yasalar buna izin vermiyor.

 

 

Yasalar katılaşırsa bile bu insanlar bildiklerini yapacağı için bence olay herkesin kendine sahip çıkmasında bitiyor. Ne zaman insanlık bilinçlenirse, herkesin yasalara uyduğu bir ülke olursak o zaman barışçıl bir toplum oluruz.

 

(Visited 25 times, 1 visits today)