Katı yasalar suç eğilimini azaltırmı?

Çoğu ülkenin sorunlarından biri olan adalet sistemi. Bir yasa çıkar o beğenmez‚ bir yasa çıkar diğeri beğenemez. Her konuda olduğu gibi bu konuda da birçok farklı bakış açısı var. Genel bir tartışma konusu olan kurallar ve yasalar daha katı olsa suç artarmı yoksa azalırmı? Bana göre suça göre‚ duruma ve toplumun yapısına bağlı olarak değişip  değişkenlik gösterebilir.

Daha katı yasalar  suç oranı durumuna göre artırabilir

yada azaltabilir‚ çoğunluk olarak azalma olacaktır. Örneğin;Kuzey Kore ülkesinin yasaları çok ağırdır. İllaki haberlerde yada birinden duymuşsunuzdur. Yeni gelen yasalardan biri ise ülkede birisi Güney Kore aksanıyla konuşursa uzun süreli hapis veya idamdır. Bu biraz abartı evet fakat ülkelerinde çok çok az hırsızlık veya cinayet var. Suç işleyenler 2 gün hapis yatıp çıkmıyor veya yüklü bir miktarda para ödeyerek hapisten katiyen çıkamıyor. Dünyanın her yerini böyle yapmak zor ve saçma. Bu kadar katı yasadan ziyade ağır olan fakat aksandan dolayı idam olmayan bir yasa dünyamızı geliştirebilir. Örnek vermek gerekirse yakın zamanlarda Türkiye’de kadına şiddet veya kadın cinayetleri çok ön planda. Bir kadın ölürse çok fazla haber yapılıyor‚ insanlar bunun çok üstüne gidiyor ama herhangi bir yasa çıkmaması insanları rahatsız ediyor. Kadın öldüren birisi hapiste 2 gün yatıyor‚ daha sonra birini öldürüyor‚ gene hapise giriyor bu‚ böyle bir kısır döngü. Ağır bir yasa gelirse kötü amaçlı insanlara en azından bir gözdağı verir veya böyle amaçlı bir insan varsa suçunu işledikten sonra kendi hayatını mahveder ve ömrü boyu o küçücük odada kalır. Git gide alışılmışın dışında bir şey olmamışsa suç oranı git gide azalır fakat asla yok olmaz. Hayatta kötü insanlar hep vardır‚ Kuzey Kore’ de bile. Bazı insanlara göre ise suçlu insanlarda baskı altında hissetme sonucu ve benim hayatın bitti zaten daha düzeltemem dedirtip kişiyi suça yönlendirmesi sebep oluyormuş. Bir bakımdan bu doğru bir yaklaşım fakat yasalar ağır olsa suç işlemeyecek kişiler benim kendi gözlemime göre çoğunlukta.

 

Sonuç olarak‚ uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler yer almaktadır;insan  psikolojisine göre baskı altında hissedince bir insan suça yönelmesi doğru ama öbür türlü  ucunda ölüm varsa muhtemelen kişi vazgeçecektir. Yasa olmadan çok iyi geçinen ülkelerde var‚ ağır yasaları olup hiç suç işlemeyen ülkede. Bu tamamen toplumun tutumuna ve yapısına bağlı olarak değişiklik gösteren bir durumdur.

 

(Visited 20 times, 1 visits today)