Katı Yasaların Sonuçları

Yasalar, bir nevi  kurallar olarak da adlandırabiliriz, yaşam alanı olan birçok yerde var. Özellikle yaşanan ülkelere bağlı değişkenlik gösterilen yasalar var. Yasalara karşı olan tutum hem bireyin hem de birlikte yaşadığı alandaki insanları etkiler. Bu yasaların temel amacı ortak alanlarda düzeni ve sakinliği sağlamaktır.

Yasaların katılığının kişiden kişiye göre değiştiğini düşünüyorum. Her insanın yaşam şekli farklı ve bu ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiği gibi insandan insana da fark yaratır. Yasaların katılığı ne kadar değişiklik gösterse de bu toplumu da etkiler. Bireye bağlı olan değişiklik bir yere kadar sürer ve bu süre de insanların özgürlüğüne karışıldığı an son bulur. Bunun gibi durumlarda insanların haklarını aramak için veya bunu fırsat bilerek daha da suç vesaire tarzı şeylerle haşırneşir olacağını düşünüyorum. Çünkü insanoğlu zaten kuralları çiğnemeye meyilli bir varlık. Hatta “Kurallar çiğnenmek içindir.” Diye bile bir söz dolanır herkesin dilinde. Tabii ki başta söylediğim gibi bu o toplumda yaşayan insanlar için de değişkenlik gösterir. Yaptığım bir araştırmada ülkelerin yasalarına baktım ve bana komik veya garip gelen hatta bazen bu yasayı koydurtacak ne yapılmış olabilir ki dedirten birtakım yasalar gördüm. Tabi bu benim Türkiye’de yaşamamla alakalı bir durum. Belki de o ülke yaşayan bir kişiye bizi yasalarımızdan, kurallarımızdan bahsetseydik o da bizimkiler hakkında böyle düşünecekti. Sonuç olarak farklı yaşamlar süren, farklı kültürlere sahip iki insanız. Bu yasaların katılığı artsaydı eminim ki ülke ikiye ayrılırdı. Bir kısım bu katılığa karşı direnir ve “Nasıl olsa bundan daha az bir şey yaptığımda da yasayı çiğniyor olacağım, o zaman bunu yaparım aynı sonuca ulaşırım.” Diyerek daha savurgan bir toplum olacaktı ve bu ülkede işlenen suç oranını arttıracaktı. Fakat bir diğer tarafta bu katılığa boyun eğmiş veya zaten suç işlemeyen normal geçinimli aileler veya insanlar olacaktı. Belki de onları etkilemeyecekti bile. Fakat bundan rahatsızlık duymamasına rağmen suç işlemeye meyilli olan toplum işlediği suçları arttıracağını düşünüyorum. Belki bu yasalardaki cezalar vesaire onları durdurur diye düşünebilirsiniz fakat suç işlemeye meyilli kişilerin suç işlemekten vazgeçmek yerine daha da arttıracaklarını düşünüyorum.

Daha katı yasalar toplumu kötü etkileyebilir. Ne kadar daha sağlıklı olduğu düşünülse de bence insanları daha çok sıkıştırmak daha farklı şeylere de yol açabilir.  Farklı bakış açılarından bakıldığında o o  kadar da güzel bir durum gibi görünmüyor.

(Visited 17 times, 1 visits today)