Katillik Spor Değildir!

Günümüzde dünyanın pekte çok yerinde avcılık adı altında hayvan cinayetleri işlenmektedir. İşin en komik kısmı ise bunun spor olduğunu savunmaları. Sorarım size,    modern dünyada can alarak yapılan hangi spor var? Ben cevabını vereyim; hiç bir spor!

Sporun genel itibari ile sağlık için yapıldığını biliyoruz. Can  almanın sağlık ile ne alakası olabilir? Hadi işin sağlık kısmanı geçtik diyelim, sonuçta sporu sadece eğlenmek için yapanlar da var. Bir canlının canını vahşice almak bir başka canlıya özellikle de bu kadar kompleks bir düşünce gücüne sahip bir canlıya nasıl zevk verebilir anlamak mümkün değil. Avcılık bu nedenle spor statüsünün yanına bile yaklaşamaz. Onun aksine yasal kılıfı giymiş bir katliamdır. Elbette ki hayvansal beslenebiliriz. Neticesinde insan da bir tür hayvandır fakat günümüzde avcılık faaliyetleri beslenme ihtiyacının dışında eğlenceyi cana tercih etmeyi esas alan bir lükstür. Lükstür çünkü biz o kekliği avlamadan da yaşayabiliriz fakat o keklik canı olmadan nasıl yaşasın? Ben burada ne kadar dil dökersem dökeyim bundan zevk alan vicdanı kurumuş canilerin anlamasını zaten beklemiyorum fakat olayım etik ve vicdani kısmının dışında ekolojimizi etkilemesi gibi bir yönü de var. Biz ne kadar keklik avlarsak insanları öldürebilen keneleri avlayacak hayvan sayısı o kadar azalacaktır çünkü bir keklik hayatı boyunca bir milyon kene yer. Dünyanın dengesi ile bu kadar oynamanın hiçbir faydası olmadığını tarih bize geçmişte pek çok kez zaten gösterdi. Dünyayı yakıp yıkan Kara Veba salgının farelerden kaynaklandığı hep söylenir fakat bu fareler hep dünyada yok muydu, neden birden ortaya çıktılar hiç söylenilmez. Lağım farelerinin şehirleri basmasının en büyük sebebi Avrupa’da cadılığı sembolize ettiği iddiası ile  binlerce kedinin öldürülmesi, bu nedenle farelerin kediler tarafından avlanamamasıdır. Bunun hakkında daha tonlarca örnek bulabilirsiniz.

Bana kalırsa en başta doğanın dengesini korumak sonrasında ise başka canlıların yaşama hakkını korumak adına avcılık faaliyetlerini engelleyen daha caydırıcı yasalar çıkarmak şarttır. Bir hayvanı öldürmenin bedeli para cezası ile kalmamalı ve böylece bu durumun önüne geçilmelidir. Bu dünyada yalnızca bizim yaşamadığımızı ve o hayvanlarım biz daha burada değilken bile burada olduğunu kendimize hatırlatmalı ve barışçıl bir yaşam izlemeliyiz.

(Visited 15 times, 1 visits today)