Katliam Değil Spor

Avcılık insanlar arasında uzun zamandır tartışılan bir mesele. Peki, bu avcılık denen şey neden tartışılıyor ? Çünkü bazı insanlar artık bunun bir spor olmasını ve düzenli bir şekilde yapılmasını, bazı insanlarsa hayvanların öldürülmesini yanlış bulduğu için bunun asla bir spor olamayacağını savunuyor.  Peki, bu avcılık sizce spor olmalı mı yoksa olmamalı mı? İşte bu bence biraz karmaşık bir durum. Ayrıca bu durumla ilgili bir karar çıkması durumunda karşı kararı savunan kişiler bu alınan karara karşı çıkabilir.

Ama sonucunda bir karar alınmalı ve ben avcılığın bir spor olarak kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun nedenlerinden biri avcılık denen kavram aslına bakarsak kötü bir şey değil. Çünkü avcılar bir hayvanı yılda yaklaşık 2 ay avlayabiliyorlar ve bu 2 ayda da istedikleri kadar değil, belirli bir sayıda ve sadece yetişkin hayvanları avlamalarına izin veriliyor. Eğer avcılar bu şekilde avlanırsa, hayvanların cinsleri sıkıntıya girmez. Çünkü çiftleşme mevsiminde av yapılmaz.

Fakat insanların avcılığa karşı olmasının bence en büyük sebebi kuralların bazı avcılar tarafından çiğnenip hayvanların sayılarının sıkıntıya girmesidir. Bu durumu engellemek içinse Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü böyle yanlış durumlarda para cezası keserler. Ama başka bir sıkıntıda şu: insanlar bu para cezalarını umursamayıp hala fazla avlanıyorlar. İşte bundan dolayı hayvanların ve belirli türlerin sayısı bu yüzden azalıyor. Bence bu durumlarda insanlar başka şekilde cezalandırılmalı. Bu sayede sonunda bunun yanlış olduğunu anlayıp durabilirler.

Avcılığı "Masum Bir Hayvanın Canına Kıymak" Olarak Görenlere Bir Avcının Sorgulatan Yanıtı - Ekşi Şeyler

Şimdi bu sorunları halettik ve avcıların fazla bir şekilde avlanmasını engelledik. Fakat bazı insanlar gene de avcılığın spor hatta normal bir eylem olmadığını düşünüyor.  Bence bunun sebebi onların vejetaryen veya vegan olmasından kaynaklı. Çünkü vejetaryenler et, veganlarsa hayvan kaynaklı hiç bir yiyeceği tüketmiyorlar. Ayrıca bu insanlar hayvan tüketmedikleri için avcılığın doğru olmadığını ve engellenmesi gerektiğini de düşünüyorlar. Ama baktığımızda hayvanların her birinin besin zincirindeki bir canlının yemeği olduğunu ve bundan dolayı her hayvanın, buna insanlar da dahil, bir avcısının olduğunu bilmeliyiz.

Kısacası avcılık bir spor dalı olabilir fakat bu durum vegan veya vejetaryenler tarafından kabul edilmeyebilir. Ama avcılığın bir spor dalı olmasından daha önemli olan şey insanlar avlanırken hayvan avlama derdinden çok doğayla iç içe olup mutlu olması. Belki de bu sebeple bir spor dalı olmalıdır bu avcılık. Bizleri doğada yürütüp hayvanlara yaklaşmamızı sağlayıp, huzurlu bireyler haline getirir. Uzun sözün kısası, avcılık insanı huzurlu kılar, ve öte yandan da bizlere doğada yürüyüş fırsatı sağladığı için bir spor dalı olabilir.

(Visited 16 times, 1 visits today)