Kazanmak ya da Kaybetmek

Alper adında on yaşında yarışmaya katılmayı seven, hırslı ve başarılı bir çocuk varmış. Alper macerayı çok sevdiği için heyecanlı yarışlara katılırmış. Alper, okulda düzenlenen bisiklet yarışı adlı heyecanlı olduğunu düşündüğü reklam afişini görmüş. Yanında olan arkadaşları Alpler’ in huyunu bildikleri için Alper’e dönüp:
-Eğer kaybedersen üzülmek yok, demişler.

Bunu duyan Alper sinirlenerek yarışmaya kayıt yaptırmaya gitmiş. Kayıt yaptıran Alper, yarışma için sıkı bir hazırlık ve çalışma yapmış. Yarışma günü geldiğinde kazanacağından çok emin bir şekilde yarışma alanına gelmiş. Her taraf süslenmiş, arkadaşları ve ailelerinin çok eğlendiklerini görmüş. Alper kazanma duygusu çok yüksek olduğu için arkadaşlarının ve ailelerin çok eğlenmesine anlam verememiş. Yarışmanın başlama zamanı gelmiş. Yarışmacılar yerlerini almış. Yarışmaya Alper hızlı başlamış sonra Alper yorulmaya başlamış. Alper yorulduğu için geride kalmaya başlamış ve sonrasında Alper’in bisikletinin tekeri patlamış. Alper yarışmayı yürüyerek sonuncu tamamlamış.

Yarışmanın sonucuna itiraz etmiş ve haksızlık olduğunu çünkü bisikletinin tekerinin patladığını söylemiş. İtirazı kabul edilmemiş. Bunu duyan Alper’in morali çok bozulmuş. Bu sırada arkadaşları eğlenceli oyunlar oynayıp çok keyif alıyorlarmış. Tek başına oturan Alper arkadaşlarının yanına gitmiş ve “Sizinle oynayabilir miyim?” demiş.
Arkadaşlarıyla oyuna dalan Alper çok eğleniyormuş. Bunu gören annesi, Alper ve arkadaşlarının fotoğrafını çekmiş. Akşam olup eve gitme vakti gelince Alper o gün çok eğlendiğini düşünmüş. Akşam yemeğini yiyen Alper günün yorgunluğuyla uyumuş. Sabah olduğunda Alper annesine “Salondaki o tabloyu görünce her şeyi hatırladım” ve “Niye kaybettiğim yarışın fotoğrafını asıyorsun?, demiş.

Annesi de ona, “O gün çok eğlenmiştin. Güzel bir gündü. Çünkü kazanmak kadar eğlenmekte güzeldir.” demiş.
Alper o günü hatırlayıp gerçekten ne kadar çok eğlendiğini düşünmüş ve yüzünde bir tebessüm oluşmuş.
O günden sonra Alper katıldığı yarışmalarda kazanmak kadar eğlenmeye de dikkat etmiş.

(Visited 19 times, 1 visits today)