Kek Örnekler


Hani asyalıları birbirlerine benzetiriz ya, işte bu en güzel örneğidir aynı olduğumuzun. Bizim gözümüzde onlar, onların gözünde biz aynıyız. Neden ortak bir perspektifle bakmıyoruz dünyaya? Neden yargılıyor, yakıp yıkıyoruz? Hepimiz aynı değil miyiz? Hepimiz bir anneden dünyaya gelip, aynı sütü emmedik mi? İnsanları dinine, ırkına, diline, kültürüne göre yargılamak kimin hakkı? Küçücük çocukları kullanıp kenara atmak, namus meselesi diye o kızları gömmek… Kimin hakkı?

21’inci yüzyıldayız. Teknolojiyle yatıp kalkıyoruz. Biraz ileri düşünmemiz lazım. İnsanın duyguları kadar önemli bir şey var mı şu aciz dünyada? “Öyle ölmem füze at.”

Duymuşsunuzdur. O kadar acı ki bunları yazıya dökmek, o kadar acı ki. Neden aynıyken birbirimizi incitiyoruz? Ben kıskançlık, hırs diye cevap verebilirim. Hırs ve kıskançlık, en güçlü dağları bile devirir.

Herhangi bir şeyin (din, takım, firma, ülke…) insanlar arasında taraf tutmaya yol açması çok popüler. Nike-Adidas, Müslümanlar-Hristiyanlar-Yahudiler, Kuzey Kore-ABD, Fenerbahçe-Galatasaray… Kek örnekler. Sır bu listelediklerim yüzünden birbirine laf atanlar, birbirlerini dövenler hatta birbirlerini öldürenler var. Ne gerek var? Bu saçma şeyler yüzünden birbirimizi katledeceğimize, her gün tecavüz edilip öldürülen, yakılan, namus meselesi diye dayak yiyen kızları düşünsek, savunsak. Neden olmasın?

Ama yok, Galatasarayın 4. yıldızı,Nike’ın yeni ayakkabısı, Kuzey Kore başkanının röportajı… Bunlar daha önemli, evet. Milletimi ve bayrağımı çok severim. Kim sevmez şu toprağı şu havayı? Ülkeyi bozanlarda tüm suç. Yok efendim erkek kadını dövermiş, yok efendim müslüman yeni yılı kutlamazmış, yok efendim Bursaspor yenilmezmiş…. İçimizi karartan örnekler bunlar. İnsanların temel sorunları gidermek yerine kolay sorunlara kaçması normal bir şey. Ama abartmamak lazım.

Bu konuda çok güzel sözler var. İzninizle birkaçı:

1-Savaş herkesle yapılır, barış ancak onurlu insanlarla yapılır.

2-Tecavüz sadece “Feminist” bir mesele değil, herkesin meselesidir…

Benim ve çevreden gördüğüm en büyük tartışma şartsız İlk insan. İlk insan meselesi yüzünden dünya ikiye bölündü. Müslümanlar ve bazı dinler, ilk insanı Tanrı’nın yarattığına, bazı dinler ve ateistler de Charlis Darwin’in teorisine inanıyor.Bu iddia yüzünden insanlar birbirlerini öldürdü. Değer miydi? Bence değmezdi. Atalarımızdan geliyoruz. İlk insan olan atamıza bakmalıyız, öncesine değil.

Sonuç olarak yazdığım bu metinden insanların birbirlerini katlettiklerini, futbolu en büyük sorun olarak almamamızı, ilk insan teorisine çok fazla kafa yormamamızı, geleceğe dönük akıllar yetiştirmemizi, geleceğe en güzel şekilde hazırlanmayı bilmemiz gerektiğini öğrendim. Bana her yazdığım metin gibi bir anlam kattı. Bu bana yetmez mi?…

 

 

(Visited 66 times, 1 visits today)