Kendi Değerimiz

Sahip olduklarınız değerini bilin, hatta kendi değeriniz bilin. Neye değer verdiğiniz hakkında hiçbir fikrinizin olmadığını görmek ve bu şekilde uyanmak zordur. Tehlikeli, çünkü benim gibi, zaman zaman düşük ruh halinizle savaşırken, değerlerinizi gözden kaçırmak her şeyin renk kaybettiği anlamına gelir. Her eylemin dokusu gevşemeye başlar. Neden bir şey yapıyorsun? Sen kimsin Neden varsın?

Kaygan yamaç diktir. Karar verme güçlüğünden, yüksek amaç eksikliğine, basit görevlerin ardında motivasyon bulmada zorluk ve son olarak yaşamın kendisinin sorgulanmasına doğru gider. Net değerler olmadan yaşamak, siste yaşamaktır. Ancak değerleri bulmak ve bunlara bağlı kalmak da gerçekten zor. Bunları zaman zaman gözden kaçırmak, yıllar geçtikçe büyümeleri ve değişmeleri gayet yaygın olan bir şeydir. Psikolojik esneklik talebinin yanı sıra yaşamım için temel bir kalbe olan ihtiyacı nasıl bulacağım?

Bence içinde bulunulması en zor yerlerden biri, hiçbir şeyin o kadar değerli görünmediği yer. Aslında ne yapmak istiyorsun? Neden? Neden olmasın? Bunlar gerçekten zor sorular. Bu soruları ele almamak için çok fazla mazeret var – “Ne istediğimi bilmiyorum” dan “Bunu düşünmek istemiyorum” dan “Şu an rahatsız edilemem” e “Değerlerim birbirleri ile çatışmada ”vb.…

Bu tıkanıklıkların sizin tarafınızdan yönlendirildiğini unutmayın; Eğer oturup boş bir çizim yaparsanız, bunun nedenini yansıtmaya değer. Gerçekten değerlerinizi belirlemeye mi çalışıyorsunuz yoksa sadece korkudan mı tüketiyorsunuz o değerleri? Tıkanmalar, gerçekten değer verdiğiniz bir şeyin nerede yattığının gerçekten ilginç işaretleridir.

Bu yüzden ‘Sıfır, temiz bir zihinle’ başlayın. Neyin mümkün, imkansız, vb. Olduğunu unutun. Kendinize mümkün olduğunca dürüst düşünün: Ya başarısız olamazsam, o zaman ne yapardım? Para / zaman / kaynaklar / herhangi bir şeyle sınırlı olmasaydı ne olurdu? O zaman ne yapardım? Bu zihniyetle başlayın.

Değerlerinizi gerçekten belirleme açısından, bunun nasıl yapılacağı hakkında birçok farklı fikir var. Çevrimiçi yüzlerce sınav ve her türlü yaklaşım vardır. Ama hepsi sizden oturmanızı, biraz sakinleşmenizi ve elinde kalem ve kağıt bulundurmanızı istiyor. Hepsi bir düşünce, dikkat dağınıklığı ve barış gerektirmeyen bir an ister.

Değerin nerede yattığını belirlemek her zaman açık ve anlaşılır değildir. Ama bizi yönlendirecek farkındalığı geliştirmek kesinlikle pratik yapabileceğimiz ve üzerinde geliştirebileceğimiz bir şey var. Pratik adımların yapılması yöntemi zamanla daha doğal gelmesi için kurar. Sonunda hepimiz zengin ve anlamlı bir hayat yaşamak istiyoruz. Bunu gerçekleştirebiliriz.

Hayata yaşayabilmek sadece ona olan bağlılığımızı gerektirir. Gerçekten mutlu olmak ister misin? Gerçekten anlam bulmak ister misin? İşe ihtiyaç duyuyor ve bazen gerçek şu ki sefalete düşüyoruz – her şeyi çok sert veya umutsuz ilan ederek şikayetlere, korkuya ve kolay çıkış yolunu bulmaya çalışıyoruz. Cesaret ister, kararlılık ister. Ancak her birimiz bunları geliştirebiliriz.
Asıl soru şudur: Değer verdiğiniz şeye dayanarak bir hayat yaşamak ister misiniz?

(Visited 31 times, 1 visits today)