Kendi Ellerimizle Sonumuzu Getirmek

Seneler ilerledikçe teknolojinin hayatımızdaki yeri giderek fazlalaşıyor. Hayatımızın büyük bir bölümünü şimdiden ele geçirmiş olan teknolojik aletler birçok işte bizlere kolaylık sağlıyor hatta önümüze yeni fırsatlar getiriyor. Fakat teknolojinin yaşamımıza dahil ettiği olumlu şeylerin artıları çok fazla olsa da her iyi şeyde olduğu gibi teknolojide de kötü taraflar bulunmakta.

Bu kötü tarafları bizim için tehlikeli kılan şey ise teknolojinin bize verdiği zararların farkında olmamamız. Zamanımız büyük bir çoğunluğunu çalmak ve bizi hareketsiz kılmak gibi bahsedebileceğimiz örneklerin yanı sıra gelecekte karşımıza çıkmasını tahmin ettiğimiz şeyler de bir o kadar korkutucu.

Yapay zekanın gelişimiyle birlikte yeni nesil robotlar veya insansı mekanizmaların ortaya çıkması şaşırtıcı olmasa da ileriye dönük baktığımızda insanlık için sorun teşkil edebilecek gelişmeler olduğunun farkına varıyoruz. Şuan bize yüzlerce yeni iş imkanı açan teknolojinin bir kaç sene sonra elimizden alabileceği bir sürü iş imkanı olması da farkında olmamız gereken bir diğer gerçek.

Dünyada bulunan en gelişmiş varlıklar olan insanlar bu unvanı kendi elleriyle yarattıkları varlıklara devretmeye çok yakın. Çok daha kusursuz bir şekilde tasarlanan robotlar dünyada bulunan sınıf ayrımını da bir üst seviyeye taşıyabilecek bir teknoloji. Mesela maddi açıdan daha fazla imkana sahip olan kişilerin bu robotlara sahip olması daha düşük bütçelerle geçinen insanların para kazanma alanlarını da işgal edebilecek.

Bunların yanı sıra yanlış ellere düşen bir teknolojinin geçmişte görüldüğü gibi büyük yıkımlara yol açması hiç de şaşırtıcı olmaz. Bizim yapabildiğimiz her şeyi bizden daha kusursuz bir şekilde uygulayabilecek robotlar, günümüze uygulamaya geçmesi imkansız olan birçok düşüncenin uygulamaya konulmasını sağlayabilir.

Teknolojiyi kimin kontrol ettiği işte bu sebeplerden dolayı çok önem taşımaktadır. Yapılan yanlış birkaç hamle insanlığın sonunu bile getirebilecekken doğru hamleler ve teknolojinin doğru kullanımı şuan hiç de iyi ve güvenilir olmayan dünyanın, insanlık adına çok daha yaşanılabilir bir yer haline gelmesini sağlayabilir.

Günümüzde bile kendini teknolojinin büyüsüne kaptırmış birçok insan varken bundan 20-30 yıl sonra ortaya çıkan yapay zekaların etkileyiciliği insanlığın birçoğunun gündelik aktivitelerinin değişimine bile yol açabilir.

Elon Musk’ın da dediği gibi teknoloji yanlış ellerde insanlık adına çok kötü sonuçlara yol açabilir. Teknolojinin bu denli hızlı bir şekilde gelişmesi kendi ellerimizle kendi sonumuzu getirmemize bile yol açabilir. Her ne kadar bize sağladığı faydalar zararlarına göre daha ağır bassa da bu durum ilerleyen dönemlerde tam tersine dönebilir.

Kendimizi gelişen ve ilerleyen dünyanın akışına bırakmadan önce düşünmeli ve gelecekle ortaya çıkabilecek sorunları iyi kavramalıyız. İlerleme kaydettiğimizi düşünürken şuan olduğumuzdan bile daha kötü durumda olan bir dünyaya sahip olmak hiçbir insanın isteyeceği bir sonuç olmaz. Dünyamızın şartları gereği her geçen saniye ilerlemeye kaydetmeliyiz fakat bu ilerlemelerin sonuçlarını her zaman düşünerek hareket etmeliyiz.

 

 

(Visited 22 times, 1 visits today)