Kendi Fikrimiz Gibisi Yok

Bir projede her zaman birden fazla beyin olması gerekir çünkü farklı bakış açıları bulmak başarıya gide en önemli yollardan birisidir.  “Birlikte çalışmak işi daha hızlı ve kolay tamamlayabilir.” şeklinde ifade edilebilir. Herkesin sınırlı yetenekleri ve imkanları vardır. Bu nedenle, özellikle zor ve zahmetli işler tek başına yapılamaz. İşbirliği, herhangi bir işi çözmek için bir fırsat sağlar. Benzer olarak birlikten kuvvet doğar atasözü de, bir elin nesi var, iki elin sesi var atasözü ile aynı duruma parmak basmaktadır.

Atasözleri, en önemli bilgi kaynağıdır, hayatımızı aydınlatabilir ve önerilerine göre doğru yola dönmemizi sağlayabilirler, ilham almamız ve onların görüşlerine göre doğruyu yanlıştan ayırt etmemiz gerekir. Aslında içinde hayat olmadığını söyleyen bir atasözü yoktur. Bugün atalarımızın atalarının hayatlarından öğrendikleri dersler bu dersleri kısa cümlelerle özetlemektedir. Günümüzde insanlar baya üşengeç haline geldi. Çoğu insanın gözünde bu özellik tatsız bir alışkanlıktır ve bazen sınırına ulaşabilir. O kadar büyük ki, kişi kendi geleceği için bazı şeyleri yapmaya zahmet bile etmeyebilir. Çeşitli durumlarda bahaneler sunarak mazeret sağlamak, kendisine düşen iş veya görevleri pek yapmaya biliyoruz . Sorumluluk toplumdaki herkesin üzerine düştüğünde görevleri en iyi şekilde yerine getirmek insani bir duyarlılıktır fakat bazen sorumluluklarımızdan kaçıyoruz. Bazen insanlar bir proje için grup çalışması yapmalıdır . Bazen üşengeç insanlarımız grupta nasıl olsa çok fazla kişi var onlar yapabilir deyip hiç katkıda bulunmayıp herkes çalışırken o insanlar yatar.

Grup iyi bir proje yaparsa ve kimse o kişinin çalışmadığını fark etmezse o projeden kendine katkı çıkarır. Bu kişi grup arkadaşlarını yani insanlarını kullanmış olur. Bu insanlar hayatın tüm yönlerini aramak için etrafındakileri kullanmaktan çekinmeyeceklerdir. İnsanları istediklerini yapmaya ikna edebilirler ve nedenleri genellikle mantıklıdır (iyi uydurup mantıklı gibi gösterirler) . Bu süreçte neden olacağı zararı önemsemezler. Birçok konuda aynı pozisyonu korumayı zor buluyorlar. Bunun nedeni, herhangi bir konudaki fikrinizin onlar için önemli olmaması olabilir. Bu insanların başkalarını iyi kullandığını her zaman hatırlamalısınız. Bu amaçla kullandıkları stratejiler genellikle belirsiz ve keyfidir. Ayrıca sizi herhangi bir tartışmadan uzaklaştırmak ve konuyu istedikleri yöne taşımakta iyidirler. Atakan Korkmaz demiş ki ” İnsanları değil, aklınızı kullanın daha mutlu olursunuz.”.  İnsanları kullanmak gördüğünüz üzere iyi bir şey değildir. İnsanları kullanan insanlardan uzak durun ve sizler de insanları kullanmayın, kullandırtmayın! Sonuçları kötü olsa bile kendi sorumluluğunuzu alın.

(Visited 72 times, 1 visits today)