Kendimizi Nasıl Daha İyi Hissederiz?

Bazen çok bunalıyorum. Canım hiçbir şey yapmak istemiyor. Hepimiz zaman zaman birtakım sorunlarla karşılaşıyor, bu durumlara çözüm aramadığımız için ister istemez yenik düşüyoruz. Problemlerden kaçmak üzere bir yola sapsak başka bir problemle karşı karşıya kalıyoruz. Hatta üst üstüne gelen sorunlar çoğunlukla bizi çıldırtabiliyor. Evet, bu tür durumları hepimiz duyuyor, tanık oluyor ve en önemli yaşıyoruz. Yani, Cedric’in de dediği gibi hayat bazen çok ama çok zor hale geliyor! Ama bu duruma yapacak pek birşey de yok!

Elbette her zaman iyi bir yaşam süremeyiz ya da sürekli kötü durumlar içinde yaşayamayız. Kötü durumlar içerisine düştüğümüzde- ki bunlar için yapılacak bir sürü şey var- kendimizi çaresizce, derin bir okyanusun ortasında boğulurcasına hissederiz. Neticede; hayat her zaman güllük gülistanlık olmuyor! Zaten önemli olan da bu değil mi? Önümüze yalnızca çiçekli bahçeler serildiğinde değil, dikenler sunulduğunda da hayatı kucaklayabilmek değil mi, tam anlamıyla yaşamak! Peki, bu kaideye uymak için ne yapmalıyız? Sizlere birkaç maddelik bir liste sunacağım.

  • DEĞİŞİKLİK YAPIN!

Dış görünüşünüzde ufak tefek değişiklikler yapmak, yeni tarzlar denemek sizi mutlu edecektir. Odanızın düzenini de değiştirmek size ferahlık sağlayabilir.

  • YAZIN, ÇİZİN, BOYAYIN!

Yazı yazmak insanı rahatlatan en iyi aktivitelerden biridir. Yazı yazmayı sevmeseniz ya da yeteneğiniz olmasa bile duygu ve düşüncelerinizi kâğıda aktarmak kafanızın boşalmasını sağlayacaktır.

  • ERTELEMEYİN!

Yapılacak işlerinizi ertelemek, bütün işlerinizin üst üste gelmesine neden olur. İşlerinizi sıraya sokarak, ‘yapılacaklar listesi’ oluşturabilirsiniz. Bu, yapılması gereken işlerinizin kolayca hatırlanmasını ve zamanınızı iyi kullanmanıza yardımcı olur.

  • YENİ BİR HOBİ EDİNİN!

Spor gibi hareketli bir aktivite dışında hobi edinin. İlgi alanınızı bulana kadar vazgeçmeyin. Denemekten korkmayın!

  • AFFEDİN!

Eğer küstüğünüz, kavgalı olduğunuz bir arkadaşınız, dostunuz var ise barışın. Özür dileyin veya affedin. Üzerinizden bir yük kalkmış gibi hissedeceksiniz.

  • BAŞARILARINIZI DÜŞÜNÜN!

Herkesin başarılı ve başarısız olduğu konular vardır. Akademik açısından olmasa bile hayatta başarılı olduğunuz durumları hatırlayın ve kendinizle gurur duyun.

  • SARILIN!

Sarılmak bazen her şeyin ilacı olabilir. Bütün acılarınızı, öfkenizi bir kucak ile paylaşabilirsiniz.

  • SPOR YAPIN!

Spor yapmak insanın hem sağlıklı olmasını hem de duygularını kontrol edebilmesine yardımcı olur. Doğada yürüyüş, koşu yapmak bile sizi rahatlatır.

  • DÜZENLİ OLUN!

Odanızı, evinizi, ofisinizi toplayın. Dağınıklık çoğu zaman insanlara yük olur ve mutsuzluğa, kalabalığa sebep olur.

iyi hissetmek ile ilgili görsel sonucu

(Visited 32 times, 1 visits today)