Kendin İçin Değil Dünya İçin

Dünya insanı nedir? Dünya insanı kendi milletini ve ülkesini içine katarak ayırt etmeksizin dünyanın her yerinde yaşayabilen, her toplumu benimseyebilen insandır. Başka toplumlarda o toplumun insanıymışçasına orada yaşayabilen. Dünyanın herhangi bir yerinde kötü bir şey olduğunda üzülebilen. Din, ırk, cinsiyet, dil, ülke ayırt etmeden onunla sosyalleşebilendir. Dünya için iyi şeyler yapandır. Peki, sizce ben kendim için 10 ülke gördüm 4 dil öğrendim bunun dünyaya ne gibi bir katkısı olabilir? Bunlar sadece bana katkı sağlar, kültürüm, bilgim ve görgüm artar. En fazla çevremdekilere gördüğüm yerleri, orada edindiğim tecrübeleri, öğrendiklerimi anlatırım veya bir konu geçtiğinde farklı ülkelerden örnek verebilirim ama dünya geneline hiçbir şekilde bunu yaparak katkı sağlayamam. O zaman dünya insanı olamam. Ama insanlık için bir şey yaparsam ve bunu tüm dünyaya sunarsam işte o zaman dünya insanı olurum. Örnek vermek gerekirse; Louis Pasteur, kuduz aşısını bulan bilim insanı, bu çalışmaları yaparken şüphesiz öncelikle kendi vatanını düşünmüş olsa da bu buluşu sadece kendi vatanı için kullanmadı. Bunu bütün insanlığa sundu ve birçok hayat kurtardı. İşte bu adam ve nicesi dünya insanı. Yani asıl makbul olan insanların bu edindikleri bilgileri, kazandıkları tecrübeleri, ulaştığı başarıları kendilerine saklamaları, akrabalarıyla paylaşmaları ya ad sadece kendi milleti ile paylaşmaları değil aksine dünya çapında duyurmalarıdır ve bunlarla yardım etmeleridir.

Bazı insanlar çok ülke gezip dil öğrenmenin daha önemli olduğunu ve bunun sizi dünya insanı yapacağını savunabilir. Bu iddianın her zaman geçerli olmayacağını gösteren faktörlerden bir tanesi ırkçılıktır. Diyelim ki ben 45 ülke gezdim ve 6 tane de dil öğrendim ama siyahilerden nefret ediyorum veya ülkeme zamanında zarar vermiş bir ülkeden iğreniyorum ve o ülkenin ya da siyahilerin başına kötü bir şey geldiğinde üzülmüyorum, mutlu oluyorum hatta daha çok zarar gelmesini istiyorum. Oysa baktığında inanılmaz kültürlü ve bilinçli bir insanım. Ne oldu peki şimdi? Bu iğrençlikleri yaptıktan sonra başka bir millete zarar gelmesini istedikten sonra nerede benim insanlığım, nerede benim Dünya insanlığım? Hiç kimseye, hiçbir ülkeye faydası olmayan ama çok dil bilen, çok yer gezmiş olan, çok kültürlü bir insan olurum sadece.

İşin özü aslında şu ana kadar anlattıklarıma göre onlarca dil bilip yüzlerce ülke gezmekle değil, gerçekten insanlık için iyi bir şey yapmakla dünya insanı olunur. İnsanların bunu anlaması zor olsa bile.

 

(Visited 25 times, 1 visits today)