Kendin için Zinciri Kırma

Sosyal medya, insanoğlu olarak hayatımızın –çoğumuz için- vazgeçilmez bir parçası oldu. İnsanlar günün yaklaşık olarak sekiz saatini sosyal medya platformlarında geçiriyorlar. Bu grubun çoğunluğunu tabii ki gençlerden başka kimse oluşturmuyor. Peki zincirlerle sosyal medyaya bağlanmış bu gençlerin ne yaparak zincirlerini kırabiliriz?

Zincirleri kırabilmek için önce o zincirlerin nasıl oluştuğuna bakmalıyız. Kendi tecrübelerime dayanarak genelde bu kitle sosyal medyaya arkadaşları sayesinde başlıyor. Arkadaşlarının sürekli yanlarında sosyal mecralarda yapılan veya onların yaptıkları paylaşımlardan bahsetmeleri sonucu bir merak duygusu oluşuyor. Bu ilginin sonuncunda yeni bir hesap daha sosyal medyanın içine düşüyor.

Hesap açıldıktan sonra ilk işi birilerini takip etmek oluyor genç jenerasyonun. Dolayısıyla yavaş yavaş kendine sanal ortamda dönen muhabbetleri, yaşanan olayları, insanların o ortamdaki davranışlarını empoze etmeye başlıyor.  Bundan dolayı gencin kimi takip ettiği çok önemlidir. Çünkü öncelikle sosyal medya platformlarındaki o muhabbetleri, olayları ve daha da fazlasını başlatan kişileri veya sayfaları takip ederler. Eğer genç yanlış sayfalara yönlendirilirse günümüzün gençleri için en büyük problemlerinden biri olan davranış bozukluğuna yol açabilir.

Bunun sayısız örneği var ama bilinenlerden örnek vermek gerekirse: Lil Tay, Bhad Bhabe, Everything you are looking for kanalından Gamze ile Salih ve daha fazlası… Lil Tay dokuz yaşında zengin görünen küçük bir kız. Bunun dışında ailesi tarafından ününü kaybetmemesi için pek etik olmayan davranışlar sergilemeye zorlanıyor.  Aynı şekilde gamze ve Salih de zorlanıyor. Bir videolarında babası ona şaka yapmış ve videonun sonlarına doğru ona “Seni başkasına vereyim mi?” diye sormuştu. Salih hiç tereddüt etmeden evet demişti. Şu an bir videosu (değişiklik gösterebilir) yaklaşık olarak otuz milyon görüntülenmeye sahip. Tabii bunun sonucunda ailenin yakın zamanda duracağını düşünmüyoruz.

O zaman bu zincirlerden nasıl kurtulabiliriz? Bunun cevabı en baştan bağlanmamaktan başka bir şey değil. Örnek vermek gerekirse ben aktif olarak Instagram ve Youtube kullanıyorum. Yalnız ben ne Snapchat hesabı açtım ne Snapchat’i telefonuma yükledim. Dolayısıyla Snapchat kullanmadım ve hala kullanmıyorum.

“Eğer çoktan bağlandıysak nasıl kurtulacağız?” diye sorabilirsiniz. Yanıtı ise başka ilgiler oluşturmak. Bu sayede odaklanacağınız tek bir ilgi olmayacak ve daha çok işle uğraşacağınız için sanal aleme daha az zaman ayırmak zorunda kalacaksınız. Yeni yapacaklarınız bir enstrüman çalmak, bir sanat dalına başlamak, spor salonuna gitmek veya bir spora başlamak olabilir.  Bunlar sadece gençler için geçerli kalmayıp her bir bağımlının uyması gerektiğini düşündüğüm düşünceler.

Kısacası sizi sosyal medyadan uzaklaştıracak işlere hayatınızda yer verin ve sosyal medyaya bir daha kara çelik zincirlerle bağlanmamak için zinciri kırmayın.

 

 

(Visited 218 times, 1 visits today)