Kendin Olmak

Hepimiz ailemize benzeriz ya da nasıl desem benzetiliriz. Doğduğumuzda beri bizi aileden birine benzetmeye çalışırlar, yanılmıyorlar tabii ama bu çaba niye? Niye biz biz değiliz de onların bir yansımasıyız?

Doğduğumuz gün bile babasının kızı,annesinin oğlugibi tabirler kullandık onlara kendilerini tanıtma şansı tanımadık. Her ne kadar bir genetiğimiz olsa da biz tıpa tıp birine benzemiyoruz. Bizi biz yapan özelliklerimiz ve huylarımız var. Kimseye değişi kendimizi benzeriz. Bunun birçok sebebi vardır aslında. İçinde genetik Yok desem yalan olur ama çok minik bir orana sahip o da genelde dış görünüş. Evet, ailemizin huylarını alabiliriz ve bu normal bir şeydir de fakat bu o kişiden doğmamızla bağlantılı değildir tam olarak. Daha çok hep onların yanında bulunup bu huylarına maruz kalmamızdan ortaya çıkar. Sıkıntı sadece ebeveynlerde olmayıp çocuğa da bağlı olmakta. Bazı çocuklar ben böyleyim bu senin suçun der ama bu huyunu değiştirmeye denemez.

Genetiklerimiz birçok şeydir bizim için onlar bizi bağlayandır. Onlar sayesinde bir aile oluruz demek çok doğru olmasa da doğrudur. Ailemizin genetik kodlarını alarak onlara benzeriz mesela biri annesinin yüzüne babasının gözüne benzer. Bu tür özellikler tanınmamızda da büyük rol oynar. Peki ya şöyle düşünsek bir aile evlatlık bir çocuk alıyor ve küçüklüğünden beri yetiştiriyor bu çocuk öz ailesine benzeyebilir ama huy olarak çocukluğundan beri beraber olduğu insanlara benzer. İnsanlar birer oyuncudur aslında saygı duydukları kişiyi taklit ederek o kişi olmaya çalışırlar. Hatta saçlarını boyatıp makyaj yaparlar ki böylece dışları da benzesin. Bu konuda pek başarılı olduğumuzu söyleyemeyeceğim çünkü onlar farklı yerlerin insanıdır. Ben ne kadar çabalarsam çabalayıp bir Amerikalı olamam. Aksanım, görünüşüm, kültürüm onların yaşadığı hayatlar çok farklı. Bir Amerikalı da ne kadar çabalasa da bir Türk olamaz. Bu da bizi farklı yapan şey aslında.

Üzüm üzüme baka baka kararır ata sözüne çok katılıyorum açıkçası. Bir insanı ormana koyun ve uzun süre orda yaşamasın gözlemleyin. Birkaç yıl sonra çevresinde bulunan hayvanlara benziycek ve onlar gibi davranacak. Bu babasının ya da annesinin bir hayvan olduğunu göstermez. Bu canlıların bulunduğu ortama ayak uyuşursa isteği sayesinde olur.

Hiç birimiz bir yansıma değiliz biz çevremizdeki faktörlerin oluşturduğu birer canlıyız. Ben benim siz sizsiniz bundan ötesi ya da gerisi yok. Ailemiz kim olursa olsun biz böyle olacağız. Bir insana niye nefes aldığını sormak gibi bir şey niye böyle olduğunu sormak. Biz farklı olabiliriz ama bunu aileniz değil siz yaptınız, çevreniz yaptı.

(Visited 51 times, 1 visits today)